Καζακστάν - Σαν Μαρίνο 3-1: Έκανε το χρέος του και κράτησε σε αναμονή την Ελλάδα

Το Καζακστάν επικράτησε του Σαν Μαρίνο με 3-1 και παραμένει ζωντανό για την απευθείας πρόκριση στο Euro 2024.

Το Καζακστάν ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Σαν Μαρίνο με 3-1 και θα διεκδικήσει έως το τέλος την απευθείας πρόκριση στο Εuro 2024. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τσεσνόκοφ στο 19ο λεπτό, με τον ίδιο να πετυχαίνει το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 60' με γκολ του Φραντσόζι, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αϊμπέτοφ πέτυχε με πέναλτι το τελικό 3-1.

Το Καζακστάν διεκδικεί την παρθενική του παρουσία σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και εάν δεν προκριθεί απευθείας από τους ομίλους, τότε είναι πολύ πιθανό να παίξει στα ημιτελικά του Nations League με την Ελλάδα.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σάτσκι, Καΐροφ (54' Σκβόρτσοφ), Μαλγί, Μαρότσκιν, Μπίστροφ (54' Ερλάνοφ), Ντοσμαγκαμπέτοφ (61' Βορογκόφσκι), Τσεσνόκοφ, Μπαϊσεμπέκοφ, Ζούγεφ (74' Ταπάλοφ), Οράζοφ (54' Κενέσοφ), Αϊμπέτοφ

ΣΑΝ ΜΑΡΙΝΟ: Μπενεντετίνι, Μάνουελ Μπατιστίνι, Φάμπρι, Ντι Μάιο (46' Φραντσόζι), Ρόσι, Τόζι, Αλεσάντρο Γκολινούτσι, Καπικιόνι (90' Ενρίκο Γκολινούτσι) Μουλαρόνι (90' Λουναντέι), Λάτζαρι (77' Πανκότι), Νάνι (27' Βιταϊόλι)