Κ17 Ελλάδα - Ιταλία 2-1: Πρώτη και καλύτερη!

Σε παιχνίδι με... τέσσερα πέναλτι, η Ελλάδα νίκησε 2-1 την Ιταλία, κατέλαβε την πρώτη θέση στον όμιλό της και προκρίθηκε στο Elite Round των προκριματικών του Euro U17.

Οι Ιταλοί αστόχησαν σε πέναλτι μόλις στο 4' με τον Λιμπεράλι, αλλά στο 13' ο Δαρβήρας ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα, κάνοντας το 1-0 για την Εθνική. Στο 42' ο Μαϊοράνα ισοφάρισε με πέναλτι και το νικητήριο γκολ για την ελληνική ομάδα πέτυχε από την άσπρη βούλα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Χαράλαμπος Κωστούλας. Η Εθνική προκρίθηκε στο Elite Round και θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στην τελική φάση του Euro U17 που θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο το 2024.

ΕΛΛΑΔΑ: Μπελέρης, Σουλιανάκου, Μόκρης, Μπαταούλας, Φράγκος (87' Βυρσόκινος), Ντούνγκα, Θεοχάρης (46' Ζουριδάκης), Ελευθεριάδης, Δαρβήρας (46' Παπανικολόπουλος), Κωστούλας, Μύθου (57' Τσίτσιλας).

ΙΤΑΛΙΑ: Πεσίνα, Κολόμπο, Βέρντε, Μαφεσόλι (87' Καστιέλο), Κάμα, Γκαριάνι (56' Πλίκο), Κολέτα, Ντι Νούντσιο, Λιμπεράλι, Μοσκόνι, Μαϊοράνα (65' Καμάρντα).