Προκριματικά Euro 2024: Μεγάλη νίκη η Ουγγαρία επί της Σερβίας και αγκαλιά με την πρόκριση

Η Ουγγαρία νίκησε 2-1 τη Σερβία σε ένα ματς με πολύ ένταση και πάθος. Οι Ούγγροι βρίσκονται αγκαλιά με την πρόκριση στην τελική φάση. Αποτελέσματα και βαθμολογίες των προκριματικών.

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε η Ουγγαρία που επικράτησε με σκορ 2-1 της Σερβίας με αποτέλεσμα να βρεθεί στην πρώτη θέση του έβδομου ομίλου. Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν συναρπαστικό και όλα τα γκολ σημειώθηκαν στα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Στην επανάληψη ωστόσο ακυρώθηκαν δύο γκολ των Σέρβων, έχασαν ευκαιρίες οι Ούγγροι, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μιλένκοβιτς είδε τον πορτιέρε των γηπεδούχων να αποκρούει εντυπωσιακά την κεφαλιά του. Το μόνο που έλειψε από τους Σέρβους στην επανάληψη ήταν το γκολ. Η Ουγγαρία με αυτή τη νίκη βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στην τελική φάση.

Για τον τρίτο όμιλο η Ιταλία δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Μάλτα την οποία και νίκησε με σκορ 4-0. Οι «Ατζούρι» με αυτή τη νίκη έπιασαν τους Ουκρανούς στους δέκα βαθμούς. Εύκολη νίκη πέτυχε και η Δανία με 3-1 επί του Καζακστάν με αποτέλεσμα να φτάσεις τους εννιά βαθμούς.

Αποτελέσματα και βαθμολογίες

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Ουκρανία-Βόρεια Μακεδονία 2-0

30' Σουντάκοφ, 90+5 Καραβάεφ

Ιταλία-Μάλτα 4-0

23' Μποναβεντούρα, 45+1, 64' Μπεράρντι, 90+3 Φρατέσι

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Βουλγαρία-Λιθουανία 0-2

45', 55' Σιρβς

Ουγγαρία-Σερβία 2-1

21' Βάγκνα, 34' Σαλάι - 33' Πάβλοβιτς

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Β. Ιρλανία-Σαν Μαρίνο 3-0

5' Σμιθ, 11' Μαγκένις, 81' ΜακΜενάμιν

Σλοβενία-Φινλανδία 3-0

16' πεν., 28' Σέσκο, 90+2 Γιάνζα

Δανία-Καζακστάν 3-1

36' Γουίντ, 45+2, 48' Σκοβ - 58' Βορογκόβσκι