Προκριματικά Euro 2024: Βήμα πρόκρισης για Σλοβενία, πρώτη νίκη η Λιθουανία

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Σλοβενία που επικράτησε με 3-0 της Φινλανδίας για τον 7ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024. Την πρώτη της νίκη πέτυχε η Λιθουανία επικρατώντας με 0-2 της Βουλγαρίας.

Σε τροχιά πρόκρισης διατηρείται η Σλοβενία που επικράτησε με 3-0 της Φιλανδίας και διατηρήθηκε στην κορυφή του 7ου προκριματικού ομίλου του Euro 2024.

Οι Σλοβένοι ήρθαν με... φορά με το 4-0 της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στο Σαν Μαρίνο και θα περιμένουν τα αποτέλεσμα της αναμέτρησης Δανία-Καζακστάν (14/10, 21:45) για να δουν αν θα είναι μόνοι πρώτοι ή θα έχουν συγκάτοικο στην κορυφή του ομίλου.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, ο Σέσκο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστικής για τη ομάδα του αφού πέτυχε 2 γκολ από το πρώτο ημίχρονο! Στο 16' ευστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Σπόραρ, με τον άσο του Παναθηναϊκού να έχει συμμετοχή και στο δεύτερο γκολ στο 28', κάνοντας στην ίδια φάση κλέψιμο και ασίστ. Η Σλοβενία πέτυχε και 3ο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Γιάνζα να γράφει το τελικό 3-0.

Στο άλλο ματς της ημέρας για τον 6ο προκριματικό όμιλο, την πρώτη της νίκη πέτυχε η Λιθουανία στο ντέρμπι των ουραγών κόντρα στη Βουλγαρία. Ο Σιρβίς άνοιξε στο σκορ στο 45' για την ομάδα του, ενώ στην επανάληψη ο ίδιος παίκτης στο 55' έκανε το 0-2.