Δείτε το γκολ του Χατζηγιοβάνη με το οποίο προηγείται η Εθνική Ελπίδων(vid)

Η Εθνική Ελπίδων προηγείται με 1-0 επί της Λευκορωσίας στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, στο τελευταίο ματς των προκριματικών για το Ευρωπαϊκό της Ιταλίας.

Η Εθνική Ελπίδων είναι μπροστά στο σκορ, αγωνιζόμενη με 10 παίκτες από το 31' λόγω της αποβολής του Πασαλίδη. Σκόρερ του τέρματος που δίνει το προβάδισμα στους «γαλανόλευκους» είναι ο Χατζηγιοβάνης από το 20ο λεπτό της αναμέτρησης.

Την ίδια στιγμή, η Κροατία προηγείται επί του Σαν Μαρίνο με 1-0. Εάν η Ελλάδα διατηρήσει το προβάδισμα και η Κροατία δεν καταφέρει να κερδίσει το Σαν Μαρίνο, τότε η Εθνική Ελπίδων προκρίνεται αυτόματα στο Ευρωπαϊκό της Ιταλίας.

Εάν το συγκρότημα του Αντώνη Νικοπολίδη δεν καταφέρει να διατηρήσει το προβάδισμα ή η Κροατία νικήσει το Σαν Μαρίνο, τότε η Εθνική Ελπίδων θα παίξει τη πρόκριση της στα μπαράζ.