Διεθνή φιλικά: Έβγαλε αντίδραση η Κύπρος, νίκη και για τη Βενεζουέλα

Η Κύπρος κέρδισε 3-2 εκτός έδρας το Ισραήλ με γκολ του Ιωάννου στο 82’ σε φιλική αναμέτρηση, ενώ τη νίκη πανηγύρισε και η Βενεζουέλα που επιβλήθηκε 2-1 της Συρίας.

Η εθνική ομάδα της Κύπρου έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα της από τη Βουλγαρία και κέρδισε 3-2 εκτός έδρας το Ισραήλ σε φιλική αναμέτρηση.

Οι Κύπριοι κατάφεραν να προηγηθούν 0-2 πολύ νωρίς στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 2’ άνοιξαν το σκορ με τον Χαλαράμπους και στο 24’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Πίτα.

Το Ισραήλ αντέδρασε στην επανάληψη και μέσα σε ένα λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με τους Γκλουκ (66’) και Μπαρίμπο (67’). Παρόλα αυτά, η Κύπρος έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πετύχει και τρίτο γκολ στο 82’ με τον Ιωάννου που της χάρισε τη νίκη με 3-2.

Πέραν αυτών, η Βενεζουέλα επιβλήθηκε 2-1 της Συρίας. Ο Τορεγκρόσα έκανε το 1-0 για τη Βενεζουέλα στο 3’ πριν ισοφαρίσει η Συρία με τον Μοχάμαντ Ριχάνιεχ, αλλά στο 50’ ο Ροντόν σκόραρε για την εθνική ομάδα της Νοτίου Αμερικής και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.