Καζακστάν - Λευκορωσία 2-1: Εξασφάλισε την πρώτη θέση

To Καζακστάν νίκησε εντός έδρας τη Λευκορωσία με 2-1 για την πέμπτη αγωνιστική του Nations League.

Την ανοδική του πορεία στο Nations League συνέχισε το Καζακστάν που επικράτησε εντός έδρας της Λευκορωσία με 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Γκαμπίσεφ στο 29ο λεπτό, ωστόσο δέχτηκαν την ισοφάριση στις καθυστερήσεις από τον Σαβίτσκι.

Στην επανάληψη το Καζακστάν συνέχισε να πιέζει και τελικά έφτασε στην επίτευξη του δεύτερου τέρματος. Στο 79ο λεπτό ο Ζαϊνουτντίνοφ χρίστηκε σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι το Καζακστάν έφτασε τους 13 βαθμούς και εξασφάλισε την πρώτη θέση στο τρίτο γκρουπ της τρίτης κατηγορίας. Από την άλλη η Λευκορωσία παρέμεινε τελευταία στον όμιλο.

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σάτσκι, Αλίπ, Μαρότσκιν, Μάλγι, Βορογκόφσκι, Ταγκιμπεργκέν, Νταραμπάγεφ, Γκαμπίσεφ (68' Καϊρόφ), Οράζοφ (76' Αστάνοφ), Ζαϊνουτντίνοφ (87' Κουάτ), Αϊμπέτοφ (87' Ζουμαμπέκ).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ: Κατκέβιτς, Παλιάκοφ, Σίγατσοφ, Γιουντένκοφ, Σεβτσένκο (84' Μαλκέβιτς), Κλίμοβιτς (61' Λισάκοβιτς), Γιαμπλόνσκι, Εμπόνγκ, Πετσενίν, Μπογκομόλσκι (61' Μπακχάρ), Σαβίτσκι (76' Γκρομίκο).