Nations League: Ξέσπασε με «καρέ» η Σκωτία, νίκη και για τη Μολδαβία

Η Σκωτία άφησε πίσω της τη βαριά ήττα από το Έιρε και «διέλυσε» 4-1 την Αρμενία στο Γερεβάν για το Nations League. Νίκη και για τη Μολδαβία, που κέρδισε 2-1 την Ανδόρα.

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Σκωτία και «ζευγάρωσε» τις νίκες της στον πρώτο όμιλο της Λίγκα 2 του Nations League. Οι «χαϊλάντερς» άφησαν πίσω τους τη βαριά ήττα από το Έιρε (3-0) το περασμένο Σάββατο (11/6) και ξέσπασαν στην Αρμενία, διασύροντάς την με το εμφατικό 4-1 στο Γερεβάν.

Με το τρίποντο αυτό, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε τους έξι πόντους και «έπιασε» στην κορυφή την Ουκρανία, που δοκιμάζεται αργότερα (21.45) με το Έιρε, ενώ αντίθετα η Αρμενία υπέστη την τρίτη της ήττα και έχασε έδαφος στη μάχη για την πρωτιά.

Η Αρμενία ήταν βέβαια αυτή που άνοιξε το σκορ στο 7’ με το τέρμα του Βαχάν Μπιτσαχτσιάν, αλλά, όπως αποδείχτηκε, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με τα δύο γκολ του Στιούαρτ Άρμστρονγκ (15’ και 45’) η Σκωτία έφερε «τούμπα» το ματς στο πρώτο ημίχρονο, ενώ αξιοσημείωτο είναι και το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 44’ λόγω αποβολής του Αρμάν Χοβνανισιάν, που αντίκρισε δύο κίτρινες μέσα σε ένα λεπτό!

Στην επανάληψη οι «χαϊλάντερς» εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και σημείωσαν άλλα δύο τέρματα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, με τους ΜακΓκιν (50’) και Άνταμς (53’), για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 1-4. Η Αρμενία τελείωσε τελικά το παιχνίδι με εννέα παίκτες, καθώς στο 91' αποβλήθηκε και ο Κάμο Χοβνανισιάν.

Πέραν τούτου, τη νίκη πανηγύρισε και η Μολδαβία με 2-1 επί της Ανδόρας στο Κισινάου, για τον πρώτο όμιλο της Λίγκα 4 του θεσμού. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τα δύο τους γκολ με πέναλτι, πρώτα στο 26’ με τον Καϊμακόφ και εν συνεχεία στο 50’ με τον Νικολαέσκου, ενώ η Ανδόρα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45’) με τον Μάρσιο Βιέιρα.