Προκριματικά Μουντιάλ: «Καθάρισε» τα Νησιά Σολομώντα και βλέπει Κόστα Ρίκα η Νέα Ζηλανδία

Εύκολο έργο είχε η Νέα Ζηλανδία που πλέον βλέπει τον τελικό με την Κόστα Ρίκα για ένα εισιτήριο για το Μουντιάλ του Κατάρ

Η Νέα Ζηλανδία νίκησε με το εμφατικό 5-0 τα Νησιά Σολομώντα και πάει για τελικό με την Κόστα Ρίκα. Το συγκρότημα του Ντάνι Χέρι πήρε το κομβικό ματς στη ζώνη της Ωκεανίας και θα διεκδικήσει το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ στα μπαράζ.

Ο Τουιλόμα στο 23’ άνοιξε το σκορ για τους τυπικά φιλοξενούμενους που είχαν λίγα λεπτά αργότερα ακυρωθέν γκολ και εν τέλει στο 39’ με τον Γουντ βρήκαν δεύτερη φορά δίχτυα, για να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Ο Μπελ στο 49’ έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, για να έρθει ο Τουιλόμα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς να γράψει το 4-0. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκάρμπετ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων για το εμφατικό 5-0.