Γαλλία - Ακτή Ελεφαντοστού 2-1: Υπέγραψε την ανατροπή ο Τσουαμενί

Με γκολ του Τσουαμενί στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γαλλία επικράτησε 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού σε φιλική αναμέτρηση στη Μασσαλία. Δεν έπαιξε λεπτό ο Κιλιάν Εμπαπέ.

Αν και... ζορίστηκε η Γαλλία κατάφερε να επικρατήσει - με ανατροπή - 2-1 της Ακτής Ελεφαντοστού σε φιλικό παιχνίδι στη Μασσαλία και να διευρύνει το νικηφόρο σερί της (6 διαδοχικές νίκες).

Να σημειωθεί πως ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν αγωνίστηκε λεπτό για τους «Τρικολόρ» που ίσως να είναι αποτέλεσμα της κόντρας που ξέσπασε ανάμεσα στον σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν με την Ομοσπονδία της χώρας του.

Όσον αφορά το ματς, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με ωραία προσπάθεια του Νικολάς Πεπέ στο 19'. Οι Γάλλοι απάντησαν με τον Ζιρού στο 22'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τσουαμενί στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ύστερα από ασίστ του Γκεντουζί.

Η Γαλλία θα συνεχίσει την προετοιμασία για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 με αντίπαλο τη Νότια Αφρική στο «Πιερ Μορουά» την Τρίτη, ενώ η Ακτή ταξιδεύει στο Λονδίνο για να αντιμετωπίσει την Αγγλία.