Προκριματικά Euro 2023 U21: «Τεσσάρα» της Ελλάδας στο Λιχτενστάιν

Εύκολη και δίκαιη νίκη με σκορ 4-0 πέτυχε η Εθνική Ελπίδων επί της αντίστοιχης του Λιχτενστάιν για τα προκριματικά του Euro 2023 U21.

Η Εθνική U21 πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στο παιχνίδι με το Λιχτενστάιν στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και πέτυχε το ζητούμενο, που ήταν η νίκη και οι τρεις βαθμοί. Το τελικό 4-0 αποτυπώνει την εικόνα του ματς και την κυριαρχία της ελληνικής ομάδας. Την Τρίτη 29/3 το ντέρμπι του ομίλου με την Πορτογαλία, ξανά στη... γούρικη πρωτεύουσα της Αρκαδίας.

Το 1-0 πέτυχε ο Νίκος Μιχελής στο 21ο λεπτό από ασίστ του Βασίλη Ζαγαρίτη. Σκόρερ του 2-0 ήταν ο Μιχάλης Κοσίδης στο 27ο, ενώ το τρίτο και το τέταρτο ελληνικό γκολ πέτυχε ο Χρήστος Τζόλης, στο 38ο και στο πέμπτο των καθυστερήσεων του αγώνα.

ΕΛΛΑΔΑ U21: Τζολάκης, Λιάσσος (63' Ε. Χριστόπουλος), Μιχελής, Αντζουλάς (63' Ι. Χριστόπουλος), Διαμαντής, Τσιγγάρας (63' Θυμιάνης), Τζόλης, Σουρλής, Κοσίδης (73' Ιωαννίδης), Μπότος, Ζαγαρίτης (63' Κίτσος).

ΛΙΧΤΕΝΣΤΑΪΝ U21: Φόσερ, Χίλτι (70' Μπούχελ), Ουντεράινερ, Ν. Γκράμπερ (78' Χάσλερ), Λούτσινγκερ, Σρέιμπερ (46' Σκις), Νέτζερ, Μπεκ, Κραντζ (46' Σάντλερ), Σίγκελ, Λ. Γκράμπερ (84' Τζέγκερ).