Nations League: Μπορούν και χωρίς Κριστιάνο οι Πορτογάλοι (vid)

Η Πορτογαλία επικράτησε 4-1 της Κροατίας χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο και μπήκε νικηφόρα στο Nations League. Για τον ίδιο όμιλο οι Γάλλοι κέρδισαν 1-0 τη Σουηδία στη Στοκχόλμη με τέρμα του Κιλιάν Εμπαπέ. Με το δεξί και οι Βέλγοι που υπέταξαν 0-2 τους Δανούς εκτός έδρας. Αναλυτικά όλα τα παιχνίδια της ημέρας.

Η κάτοχος του μοναδικού τίτλου, Πορτογαλία υποδέχθηκε στο «Ντραγκάο» την Κροατία και κατάφερε να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της με το ευρύ 4-1. Οι γηπεδούχοι είδαν τρεις φορές τις προσπάθειες τους να σταματούν στα δοκάρια αλλά το τρομερό γκολ του Κανσέλο στο 41’ έλυσε τον «γόρδιο δεσμό». Μάλιστα, στην επανάληψη το συγκρότημα του διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ζότα (58’) ενώ στο 70’ ο Φέλιξ έκανε το 3-0. Οι Βαλκάνιοι μείωσαν στο 91' μείωσαν με τον Πέτκοβιτς αλλά ο Ζοάο Σίλβα στο 95' διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Για τον ίδιο όμιλο, η Γαλλία κλήθηκε να αντιμετωπίσει τη Σουηδία στην Στοκχόλμη, κερδίζοντας 1-0. Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν λίγα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41’) με ωραία ενέργεια και πλασέ του Κιλιάν Εμπαπέ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Γκριεζμάν αστόχησε από τη λευκή βούλα.

Nations League: Δύσκολη νίκη για την Αγγλία, ξεκίνημα με εντός έδρας ήττα η Κύπρος (vids)

Στην Κοπεγχάγη η Δανία φιλοξένησε το Βέλγιο στην 1η αγωνιστική του δεύτερου γκρουπ της Λίγκα 1 και ηττήθηκε 2-0. Οι «κόκκινοι διάβολοι» μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με τον Ντεναγιέρ στο 9’ πήραν προβάδισμα. Ο Μέρτενς στο 70’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το Λουξεμβούργο επικράτησε 2-1 του Αρζεμπαϊτζάν με ανατροπή! Για το δεύτερο γκρουπ, η Γεωργία πέρασε νικηφόρα από την Εσθονία με τέρμα του Κατσαράβα στο 32' ενώ η Βόρεια Μακεδονία «λύγισε» την Αρμενία με 2-1.

Για την 4η και τελευταία λίγκα, το Γιβραλτάρ υποδέχθηκε τον Άγιο Μαρίνο και κατάφερ να πάρει το πρώτο τρίποντο στην πρεμιέρα του στο Nations League με τέρμα του Τορίγια στο 42'.

Τα σημαντικότερα συνέβησαν στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων στον αγώνα της Ισλανδίας με την Αγγλία στη χθεσινή πρεμιέρα τους στο Νations League. Τα «λιοντάρια» κατάφεραν να πάρουν το διπλό χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στέρλινγκ στο 91ο λεπτό. Στην παράβαση υπέπεσε ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ Ίνγκασον, που χρησιμοποίησε το χέρι του μέσα στην περιοχή, αποβλήθηκε μάλιστα με δεύτερη κίτρινη κάρτα σε αυτή τη φάση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Αγγλία έπαιζε με δέκα παίκτες από το 71ο λεπτό, οπότε είχε αποβληθεί ο Ουόκερ, επίσης με δεύτερη κίτρινη, ωστόσο οι παίκτες του Σαουθγκέιτ κυνήγησαν το γκολ της νίκης μέχρι τέλους. Και δικαιώθηκαν, παρ' ότι οι γηπεδούχοι έχασαν το δικό τους πέναλτι αμέσως μετά με τον Μπιάρνανσον, ο οποίος έστειλε την μπάλα αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της αγγλικής εστίας.

Στην Κύπρο το ανώτερο Μαυροβούνιο έφτασε στην κατάκτηση της εκτός έδρας νίκης με δύο γκολ του Γιόβετιτς στο δεύτερο ημίχρονο. Η γηπεδούχος αρκετά προσπάθησε στο τελευταίο τέταρτο για την ισοφάριση, αλλά δεν βρήκε στόχο στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΧΘΕΣΙΝΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΣΤΟ NATIONS LEAGUE:

League A

2ος όμιλος

Ισλανδία - Αγγλία 0-1 (91' πέν. Στέρλινγκ)

21.45: Δανία - Βέλγιο

3ος όμιλος

21.45: Πορτογαλία - Κροατία

21.45: Σουηδία - Γαλλία

League C

1ος όμιλος

Αζερμπαϊτζάν - Λουξεμβούργο 1-2 (43' Σεϊντάεφ / 48' αυτ. Κριβότσιουκ, 72' πέν. Ροντρίγκες)

Κύπρος - Μαυροβούνιο 0-2 (60' και 73' Γιόβετιτς)

2ος όμιλος

Βόρεια Μακεδονία - Αρμενία 2-1 (5' πέν. Αλιόσκι, 38' πέν. Νεστορόφσκι / 90'+4' πέν. Μπαρσεγκιάν)

Εσθονία - Γεωργία 0-1 (34' αυτ. Ταμ)