Πρεμιέρα Γ΄ Εθνικής: Ο Εθνικός 3-1 την Προοδευτική (όλα τα αποτελέσματα)

Ο Εθνικός επικράτησε 3-1 της Προοδευτικής στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής.

Στον αγώνα (για τον 5ο όμιλο) που έγινε στο γήπεδο της Καλλιθέας (γνωστό και ως Ελ Πάσο) ο Εθνικός νίκησε την Προοδευτική με 3-1 και μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Οι «βυσσινί» ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο 18΄ κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ χάρη σε τέρμα του Κερασίδη. Μετά και το γκολ ο Εθνικός του Λουκά Καραδήμου ανέβασε στροφές , ώστε να ισοφαρίσει πριν την λήξη του πρώτου μέρους χωρίς αποτέλεσμα ωστόσο.

Στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι» έκλεισαν στα καρέ τους Κορυδαλλιώτες και μέσα σε ένα τετράλεπτο κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή. Ο Μάναλης στο 50ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1. Στο 54’ ο Παυλάκης έφερε το ματς τούμπα για το 2-1 και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λεβέντης διαμόρφωσε το τελικό 3-1 μέσα σε αποθέωση . Το ματς διαιτήτευσε ο Κατόπης του συνδέσμου Σάμου.

Η επόμενη αγωνιστική

Εθνικός Σιδηροκάστρου – Απόλλων Παραλιμνίου, ΠΑΟ Κοσμίου – Αετός Ορφανού, Ορφέας Ξάνθης – Αλέξανδρος Κιλκίς, Νέστος Χρυσούπολης – ΑΕ Καλαμπακίου,
Καβάλα – Κεραυνός Πέρνης, Ασπίδα Ξάνθης – Άρης Αβάτου, Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Πανσερραϊκός

Μελίτης – Αγροτικός Αστέρας 1-1
ΑΠΕ Λαγκαδά – ΠΑΟ Κουφαλίων, Ερμής Αμύνταιου – Άρης Παλαιοχωρίου, Νίκη Αγκαθιάς – Ολυμπιακός Κυμίνων, Εδεσσαϊκός – Αγροτικός Αστέρας, Τρίγλια – Αλμωπός Αριδαιάς, Μακεδονικός – Βέροια, ΑΣ Γιαννιτσά – Μελίτης

Θρίαμβος Σερβιανών – Μακεδονικός Σιάτιστας, Τηλυκράτης – Θεσπρωτός,
Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας – Γρεβενά Αεράτα, Σούλι Παραμυθιάς – Ναυπακτιακός Αστέρας

Αστέρας Ιτέας – ΑΣ Μετέωρα 0-2

Στυλίδα – Νίκη Βόλου, Θησέας Αγριάς – Απόλλων Μακρυχωρίου, Πιερικός – Αστέρας Ιτέας, Αχιλλέας Νεοκαισάρειας – ΑΟ Σελλάνων, Φωκικός – Αλμυρός, Αναγέννηση Καρδίτσας – Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ολυμπιακός – Βόλου – Μετέωρα