Λέστερ - Τσέλσι 0-1: Με Μπάρκλεϊ στα ημιτελικά (vid)

H Tσέλσι πέρασε 1-0 από το Λέστερ κι έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίνεται στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας

Στο King Power Stadium η Τσέλσι πανηγύρισε μια ακόμη νίκη επί της Λέστερ (1-0) που της έδωσε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο αγώνας κρίθηκε από το γκολ που σημείωσε με σουτ στην κίνηση στο 63ο λεπτό ο Μπάρκλεϊ ύστερα από σέντρα του Γουίλιαν.

Κύπελλο Αγγλίας: Το πανόραμα της φάσης των «8» στο FA Cup

Η Λέστερ πίεσε στη συνέχεια για να ισοφαρίσει δίνοντας χώρο στην Τσέλσι για να γίνει επικίνδυνη. Ο Μπάρκλεϊ στο 89' λίγο έλειψε να κάνει το 0-2 αλλά ο Σμάιχελ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (85’) ο Αθπιλικουέτα έσωσε την εστία της Τσέλσι μετά από κεφαλιά του Σογιουντσού κι ενώ είχε προηγηθεί άστοχη έξοδο του Καμπαγιέρο.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Τζάστιν, Έβανς, Σογιουντσού, Πράε (57’ Ολμπράιτον), Τίλεμανς, Εντιντί, Μπαρνς (76’ Γκρέι), Βάρντι, Αγιόθε Πέρεθ (57’ Τσαντούρι)

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγιέρο, Ρίντιγκερ, Ζουμά, Έμερσον, Τζέιμς, Καντέ, Μάουντ, Πούλισικ (72’ Λόφτους Τσικ), Γκίλμουρ, Γουίλιαν (78’ Πέδρο), Έιμπραχαμ