La Liga: Κορυφή η Μπαρτσελόνα - Με λυτρωτή τον Ράκιτιτς 1-0 την Μπιλμπάο (highlights - βαθμολογία)

Με τον Ιβάν Ράκιτιτς να μπαίνει ως αλλαγή και να σκοράρει στο 71', η Μπαρτσελόνα νίκησε 1-0 την Μπιλμπάο και έπιασε κορυφή στη La Liga, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Το πλήρες πρόγραμμα, τα highlights και η βαθμολογία στη La Liga.

Με ασίστ του Μέσι και γκολ του Ράκιτιτς η Μπαρτσελόνα πέρασε δύσκολα, αλλά... αναίμακτα το εμπόδιο της Μπιλμπάο. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία στις καθυστερήσεις να πετύχουν και δεύτερο γκολ, αλλά ο Βιδάλ νικήθηκε από τον Σιμόν και στη συνέχεια το σουτ του Φάτι βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Νωρίτερα, νικηφόρα πέρασε η Ατλέτικο Μαδρίτης από τη Λεβάντε, με 1-0 και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Σεβίλλης, μία μέρα πριν με τη Βιγιαρεάλ, πέρασε και πάλι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ισπανικού πρωταθλήματος και "κλειδώνει" το Champions League.

Η Ατλέτικο, που διεύρυνε το αήττητο σερί της στα 11 παιχνίδια, προηγήθηκε στο 14’ με αυτογκόλ του Μπρούνο Γκονσάλες, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να την διώξει, μετά τη σέντρα του Γιορέντε, ενώ είχε στη συνέχεια κι άλλες ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματά της.

Για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι, η Χετάφε δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και έμεινε στο 1-1 με τη Βαγιαδολίδ. Στο 41’, ο Μάτα με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, αλλά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε η ισοφάριση για την Χετάφε με πέναλτι του Ουνάλ.

Βιγιαρεάλ - Σεβίλλη 2-2

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Σεβίλλη πήρε τον βαθμό στην έδρα της Βιγιαρεάλ (2-2) και παραμένει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στη La Liga.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18' με τον Πάκο Αλκάθερ, όμως οι Ανδαλουσιανοί είχαν την απάντηση και ισοφάρισαν στο 39' με τον Εσκουδέρο.

Τα πανηγύρια για τους φιλοξενούμενους ωστόσο κράτησαν λίγο, καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Τόρες έδωσε και πάλι το προβάδισμα στα «κίτρινα υποβρύχια».

Η Σεβίλλη δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο τέρμα του Μουνίρ Ελ Χανταντί στο 63'.