Εκτός Champions League η Μαρσέιγ, αποτελέσματα και βαθμολογία

Έπεσε η αυλαία του γαλλικού πρωταθλήματος με τη Μαρσέιγ να μην παίρνει το εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Μονακό και Λιόν ήταν οι μεγάλες κερδισμένες στην τελευταία αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος, κερδίζοντας τα δύο εισιτήρια για τους ομίλους του Champions League.

Ο Κώστας Μήτρογλου επέστρεψε με γκολ στην ενδεκάδα της Μαρσέιγ (έπαιξε 71 λεπτά πριν αντικατασταθεί από τον Ζερμέν), αλλά η νίκη με 2-1 επί της Αμιάν αποδείχθηκε άνευ αντικρίσματος και η Ολιμπίκ έχασε και τη δεύτερη ευκαιρία -μετά τον τελικό του Europa League- να κερδίσει ένα εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Οι Μονεγάσκοι με δύο γκολ του Ρόνι Λόπες πέρασαν με 3-0 από την έδρα της Τρουά, την οποία έστειλαν στη δεύτερη κατηγορία, και «σφράγισαν» τη δεύτερη θέση. Η Λιόν από την πλευρά της, βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο 1-0 από τη Νις, αλλά με χατ-τρικ του Μέμφις Ντεπάι «γύρισε» το ματς, πήρε τη νίκη με 3-2 και πανηγύρισε την επιστροφή της στο Champions League.

Η Μαρσέιγ θα αρκεστεί σε μία θέση στο Europa League, μαζί με τη Ρεν και την Μπορντό. Η τελευταία ολοκλήρωσε την επική αντεπίθεσή της στο β΄ γύρο νικώντας 4-0 την ουραγό Μετζ και πήρε την προνομιούχο έκτη θέση, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Νις και το γεγονός ότι υπερτερεί σε διαφορά τερμάτων της ισόβαθμής της Σεντ Ετιέν. Η Τρουά ακολούθησε τη Μετζ στη δεύτερη κατηγορία, ενώ η Τουλούζ θα παίξει μπαράζ με τη Χάβρη ή την Αζαξιό, παρά τη νίκη της με 2-1 επί της Γκινγκάμπ, αφού η Καέν πήρε το βαθμό που χρειαζόταν (0-0) απέναντι στην ελλιπέστατη Παρί Σεν Ζερμέν.

Ναντ-Στρασμπούρ 1-0