Πιο κοντά στον τίτλο η Γιουβέντους (vid)

Η Γιουβέντους επικράτησε της Μπολόνια με 3-1 και θέλει μία νίκη για να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα

Η Μεγάλη Κυρία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ αντέδρασε και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Η Μπολόνια ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Βέρντι μετά από παράβαση του Ρουγκάνι στο 27'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και ευτύχησε να ισοφαρίσει χάρις σε αυτογκόλ του Ντι Μάιο στο 52'. Ο Κεντίρα οκτώ λεπτά αργότερα έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του με τον Ντιμπάλα στο 69' να γράφει το τελικό 3-1.

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Μπουφόν, Ρουγκάνι, Μπαρτζάλι, Ασαμόα, Κουαδράδο (72′ Λίχτσταϊνερ), Μαρκιζιο, Ματουιντί (46′ Κόστα), Κεντίρα, Άλεξ Σάντρο (84′ Μπερναντέσκι), Ιγκουαΐν, Ντιμπάλα.

Μπολόνια (Ντοναντόνι): Μιράντε, Ντε Μάιο, Ρομανιόλι, Κράφθ (60′ Τοροσίδης), Κεϊτά, Πόλι, Κρσετιγκ, Νάγκι, Μπαγέ, Αβενάτι (66′ Παλάσιο), Βέρντι (73′ Ντέστρο).

Τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μίλαν - Βερόνα 4-1 (10' Τσαλχάνογλου, 32' Κουτρόνε, 49' Αμπάτε, 89' Μπορίνι / 85' Λι Σέουνγκ-Γου)

Γιουβέντους - Μπολόνια 3-1 (51' αυτ. Ντε Μαϊό, 63' Κεντίρα, 69' Ντιμπάλα / 30' πέν. Βέρντι)