Άρσεναλ - Τσέλσι 1-2: Γκέλα με ανατροπή (highlights)

H Τσέλσι νίκησε με ανατροπή 2-1 την Άρσεναλ στο «'Εμιρεϊτς» στο ντέρμπι του Λονδίνου.

Η Άρσεναλ, αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League είχε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δημιούργησε ευκαιρίες και πέτυχε ένα γκολ στο 16΄ με κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ μετά από κόρνερ του Οζίλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Τσέλσι κυριάρχησε στο γήπεδο. Η Άρσεναλ ωστόσο κρατούσε έως το 83΄ που ο Λένο υπέπεσε σε ολέθρια έξοδο δίνοντας την ευκαιρία στον Ζορζίνιο να ισοφαρίσει.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 87΄ σε μια αντεπίθεση που βρήκε «γυμνή» την άμυνα ο Έιμπραχαμ με γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και τον Μικέλ Αρτέτα στην απόγνωση.

ΆΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Λουίζ, Τσέιμπερς (23’ Μουστάφι), Μέιτλαντ-Νάιλς, Σακά, Τορέιρα, Γκεντουζί, Νέλσον (86’ Πεπέ), Οζίλ (76’ Γουίλοκ), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Ζουμά, Τομόρι (59’ Λάμπτεϊ), Ρούντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Έμερσον (34’ Ζορζίνιο), Καντέ, Κόβατσιτς (70’ Χάντσον-Οντόι), Μάουντ, Γουίλιαν, Έιμπραχαμ