Serie A: Διπλό στο 90' για τη Νάπολι, 2-1 τη Σασουόλο (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Με αυτογκόλ του Ομπιάνγκ στο 90' η Νάπολι δραπέτευσε από την έδρα της Σασουόλο για τη 17η αγωνιστική της Serie A.

Τη χαρά της νίκης ύστερα από δύο μήνες γεύτηκε η Νάπολι που πέρασε από την έδρα της Σασουόλο με 2-1. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 29' χάρη σε γκολ του Τραορέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «παρτενοπέι» έφεραν τα πάνω κάτω. Αρχικά ισοφάρισαν στο 57' με τον Άλαν ενώ στη συνέχεια πίεσαν και για δεύτερο γκολ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ήρθε η λύτρωση για την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο καθώς ο Ομπιάνγκ έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της Σασουόλο.

Το προφίλ της 17ης αγωνιστικής:

Τετάρτη (18/12)

Σαμπντόρια – Γιουβέντους 1-2 (35' Καπράρι - 19' Ντιμπάλα, 45' Ρονάλντο)

Παρασκευή (20/12)

Φιορεντίνα – Ρόμα 1-4 (34’ Μπαντέλι – 19’ Τζέκο, 21’ Κολάροφ, 74’ Πελεγκρίνι, 88’ Ζανιόλο)

Σάββατο (21/12)

Ουντινέζε – Κάλιαρι 2-1 (39' Ντε Πολ, 85' Φοφάνα - 84' Ζοάο Πέδρο)

Ίντερ – Τζένοα 4-0 (31', 71' Λουκάκου, 32' Γκαλιαρντίνι, 64' πέν. Εσπόζιτο)

Τορίνο-Σπαλ 1-2 (4’ Ρίνκον – 42’ Στρεφέτζα, 81’ Πετάνια)

Κυριακή (22/12)

Αταλάντα – Μίλαν 5-0 (10’ Γκόμες, 61’ Πάσαλιτς, 63’, 72’ Ίλιτσιτς, 84’ Μουριέλ)

Λέτσε – Μπολόνια 2-3 (85' Μπαμπακάρ, 90' Φαρίας - 43', 66' Ορσολίνι, 56' Σοριάνο)

Πάρμα – Μπρέσια 1-1 (90' Γκράσι - 72' Μπαλοτέλι)

Σασουόλο – Νάπολι 1-2 (29' Τραορέ - 57' Άλαν, 90+4' Ομπιάνγκ)