La Liga: Με Μέσι η Μπαρτσελόνα 1-0 την Ατλέτικο στη Μαδρίτη (highlights, βαθμολογία)

Η Mπαρτσελόνα με γκολ του Μέσι νίκησε την Ατλέτικο 1-0 στη Μαδρίτη στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της La Liga.

Ο Λιονέλ Μέσι συνδυάστηκε ιδανικά με τον Λουίς Σουάρες στο 86΄για το γκολ της νίκης επί της Ατλέτικο στη Μαδρίτη. Με το τρίποντο αυτό η Μπαρτσελόνα έπιασε τη Ρεάλ στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Τη νίκη με 2-1 πανηγύρισε στην έδρα της η Βαλένθια με 2-1 επί της Βιγιαρεάλ. Παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων το 0-0 παρέμεινε έως το πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ωστόσο το σκηνικό άλλαξε καθώς στο 49' ο Ροντρίγκο σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» όμως επτά λεπτά μετά ισοφάρισαν χάρη σε τέρμα του Ζαμπό. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τόρες στο 70' χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στις «νυχτερίδες».

Βαλένθια (Θελάδες): Σιλέσεν, Βας, Παουλίστα, Μανγκαλά, Γκαγιά, Τόρες, Παρέχο, Κοκλέν (83' Εσκουέρδο), Σολέρ, Ροντρίγκο (86' Σομπρίνο), Γκόμεζ (70' Γκαμεϊρό).

Βιγιαρεάλ (Καγιέχα Ρεβίγια): Ασένχο, Κιντίγια, Τόρες, Αλμπιόλ, Γκασπάρ, Τριγκέρος, Ζαμπό, Μορένο, Μορλάνες (73' Οντιβέρος), Εκάμπι (63' Τσουκουέζε), Γκόμεζ (79' Μπάκα).

Σε άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο ισπανικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησε δύσκολα της Αλαβές εκτός έδρας.

Ο Σέρχιο Ράμος άνοιξε το σκορ στο 52' πριν ισοφαρίσει με πέναλτι στο 65' ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ Λούκας Πέρεθ.

Στο 69' ο Καρβαχάλ με δικό του γκολ έδωσε τη νίκη στη «βασίλισσα» και την διατήρησε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της La Liga:

Παρασκευή 29/11

Θέλτα-Ρεάλ Βαγιαδολίδ 0-0

Σάββατο 30/11

Αλαβές-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (65' Πέρεθ (πεν.), 52' Ράμος, 69' Καρβαχάλ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ-Έιμπαρ 4-1 (25' Λε Νορμάν, 47' Ογιαρζαμπά, 57' Γουίλιαν, 80' Όντεγκαρντ – 35' Ντιόπ)

Μαγιόρκα-Ρεάλ Μπέτις 1-2 (55' Τζούνιορ (πεν.) - 7' Χοακίν, 33' Φεκίρ)

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 2-1 (50' Ροντρίγκο, 70' Τόρες - 54' Ζαμπό)