La Liga: Η Γρανάδα στην κορυφή! (highlights)

Η Γρανάδα επικράτησε 1-0 της Μπέτις και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας στη La Liga!

Χάρη σε ένα γκολ που πέτυχε ο Βαντίγιο στο 60’ η εκπληκτική Γρανάδα νίκησε 1-0 και απολαμβάνει την κορυφή. Είχε και δοκάρι με τον Αζεέζ στο 62΄όπως και η Μπέτις στο 87ο λεπτό με τον Κανάλες.

H Ρεάλ Σοσιεδάδ εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Τσικ στο 65ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στο 82' με γκολ του Ισάκ πήρε την πολύτιμη νίκη.

Στα υπόλοιπα ματς, ένα γκολ του Μπρεϊθγουέιτ ήταν αρκετό να χαρίσει τη νίκη στη Λεγανές στο ματς κόντρα στη Μαγιόρκα (1-0).

Στο δεύτερο παιχνίδι της ημέρας η Βαγιαδολίδ εκμεταλλεύθηκε την έδρα της και επικράτησε 2-0 της Έιμπαρ, χάρη σε τέρματα των Γκουαρντιόλα (10') και Σαλίσου (39').

Στα άλλα κυριακάτικα παιχνίδια, η Σεβίλλη και η Οσασούνα επικράτησαν 2-0 και 3-1 των Χετάφε και Βαλένθια αντίστοιχα, ενώ η Εσπανιόλ πέτυχε πολύτιμο διπλό στην έδρα της Λεβάντε με 0-1.

Στο ακροτελεύτιο ματς του Σαββάτου, η Ατλέτικο Μαδρίτης σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο (Σαούλ στο 28' και Μοράτα στο 64') κι έφτασε σε μία ακόμα νίκη με σκορ 2-0, «πιάνοντας» στην κορυφή (με παιχνίδι περισσότερο) τη Μπαρτσελόνα.

Την Παρασκευή, η Βιγιαρεάλ επικράτησε με σκορ 4-1 της Αλαβές. Το «κίτρινο υποβρύχιο», έκανε ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και παρά την ισοφάριση που δέχτηκε αντέδρασε και πήρε μία νίκη που τη διατηρεί σε απόσταση βολής από την κορυφή της βαθμολογίας.