Serie A: Λευκή ισοπαλία για Μπρέσια και Φιορεντίνα (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Στο 0-0 έμεινε η Μπρέσια με τη Φιορεντίνα στην τελευταία αναμέτρηση της όγδοης αγωνιστικής της Serie A.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε ο αγώνας της όγδοης αγωνιστικής της Serie Α ανάμεσα στη γηπεδούχο Μπρέσια και τη φιλοξενούμενη Φιορεντίνα. Οι «βιόλα» ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλο τους αλλά δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν μένοντας έτσι στο 0-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής

Η Μίλαν κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι και το 90' αλλά εν τέλει δέχτηκε το γκολ από τον Καλντερόνι στις καθυστερήσεις.

Οι «ροσονέρι» είχαν πάρει το προβάδισμα στο 20' μετά από ένα φοβερό σουτ του Τσαλχάνογλου.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση στο 62' με τον Μπαμπακάρ, αλλά οι Μιλανέζοι στο 81' πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ χάρη σε τέρμα του Πιάτεκ.

Ωστόσο ο Καλντερόνι λίγο πριν το φινάλε σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ για το τελικό 2-2.

H Ίντερ έκανε τα εύκολα δύσκολα στο Σασουόλο. Προηγήθηκε με 4-1 αλλά μετά χαλάρωσε κι επέτρεψε στη γηπεδούχο να μειώσει σε 4-3. Με τη Σασουόλο δεν χρησιμοποιήθηκε ο Γιώργος Κυριακόπουλος.

Δύσκολη νίκη με 2-1 πανηγύρισε η Γιουβέντους στην έδρα της απέναντι στη Μπολόνια. Οι «μπιανκονέρι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα αλλά ο Σκορούπσκι ήταν σε μεγάλη μέρα καθώς απέκρουε τη μία φάση μετά την άλλη.

Το σκορ στη συνάντηση άνοιξε ο Κριστιάνο Ρονάλντο χάρη στο 701 γκολ της καριέρας του. Οι φιλοξενούμενοι όμως επτά λεπτά μετά ισοφάρισαν με τον Ντανίλο.

Στην επανάληψη η πίεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 54' ο Πιάνιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Tον βαθμό της ισοπαλίας εξασφάλισε στο «σπίτι» της, το «Ολίμπικο», η Λάτσιο παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-3 από την Αταλάντα, για την 8η αγωνιστική της Σέριε Α.

Οι «λατσιάλι» με κορυφαίο τον Τσίρο Ιμόμπιλε που πέτυχε δύο γκολ και είχε μία «ασίστ» αναδείχτηκαν ισόπαλοι 3-3 με την ομάδα του Μπέργκαμο και αποσόβησαν στην ήττα στην «Αιώνια Πόλη».

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τον Μουριέλ πριν ο τελευταίος διπλασιάσει τα τέρματά του στο 28’, ενώ στο 37’ ο Γκόμες έγραψε το 0-3. Στην επανάληψη η Αταλάντα έδειξε σημάδια χαλάρωσης, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Λάτσιο και έφτασε στο 3-3, χάρη στα δύο γκολ με πέναλτι του Ιμόμπιλε (69’ και 92’) και το τέρμα του Κορέα (70’).

Το προφίλ της 8ης αγωνιστικής

Σάββατο (19/10)

Λάτσιο – Αταλάντα 3-3 (69’ πέν. και 92' πέν. Ιμόμπιλε, 70’ Κορέα – 23’ και 28’ Μουριέλ, 37’ Γκόμες)

Νάπολι - Βερόνα 2-0 (37', 67' Μίλικ)

Γιουβέντους - Μπολόνια 2-1 (19' Ρονάλντο, 54' Πιάνιτς - 26' Ντανίλο)

Κυριακή (20/10)

Σασουόλο – Ίντερ 3-4 (16’ Μπεράρντι, 74’ Τζούρισιτς, 81’ Μπογκά-2’, 71’ πεν. Λαουτάρο Μαρτίνες, 38’, 45’ πεν. Λουκάκου)

Κάλιαρι -ΣΠΑΛ 2-0 (9' Ναϊνγκολάν, 67' Φαραγκό)

Σαμπντόρια-Ρόμα 0-0

Ουντινέζε-Τορίνο 1-0 (42' Οκάκα)

Πάρμα-Τζένοα 5-1 (38' Κούτσκα, 42', 45', 50' Κορνέλιους, 79' Κουλουσέφσκι - 52' Πιναμόντι)

Μίλαν-Λέτσε 2-2 (20' Τσαλχάνογλου, 81' Πίατεκ - 62' Μπαμπακάρ - 90' Καλντερόνι)