La Liga: Νίκη με ανατροπή για τη Σεβίλλη, 3-2 τη Σοσιεδάδ (αποτελέσματα, βαθμολογία highlights)

H Σεβίλλη νίκησε στην Ανδαλουσία τη Σοσιεδάδ με 3-2 για την έβδομη αγωνιστική της La Liga.

Μπορεί να έμεινε πίσω στο σκορ μόλις στο 4' από το γκολ του Ογιαρθάμπαλ ωστόσο η Σεβίλλη κατόρθωσε να φτάσει στην ανατροπή και να νικήσει τη Σοσιεδάδ με 3-2. Έτσι οι Ανδαλουσιανοί έφτασαν τον αντίπαλο τους στους 13 βαθμούς.

Στα άλλα ματς της αγωνιστικής

Ντέρμπι στα... χαρτιά ήταν το παιχνίδι της Ατλέτικο Μαδρίτης με τη Ρεάλ Μαδρίτης καθώς οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Τόσο οι «ροχιμπλάνκος» όσο και οι «μερένχες» δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Μπαρτσελόνα να μειώσει στους δύο βαθμούς την απόσταση της από την πρωτοπόρο «βασίλισσα».

O Λουίς Σουάρες στο 41΄από ασίστ του... Τερ Στέγκεν άνοιξε το σκορ για τη Μπαρτσελόνα. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Φίρπο έκανε το 2-0. Στη συνέχεια παρά την αποβολή του Λανγκλέ, η ομάδα του Βαλβέρδε κράτησε τη νίκη.

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη την εφετινή αγωνιστική περίοδο στην La Liga πανηγύρισε η Βαλένθια και έβαλε τέλος στο αήττητο της Αθλέτικ Μπιλμπάο στην κατηγορία.

Οι «νυχτερίδες» κέρδισαν με 1-0 τους Βάσκους στο «Σαν Μαμές» και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά τις ήττες από Θέλτα και Μπαρτσελόνα στις προηγούμενες αναμετρήσεις τους.

Το «χρυσό» γκολ της Βαλένθια πέτυχε από το 27ο λεπτό ο Τσερίσεφ από «ασίστ» του Φεράν Τόρες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή (27/9)

Βιγιαρεάλ-Μπέτις 5-1

(39', 76 Εκαμπί, 68' πεν. Καθόρλα, 90+2 Μορένο, 90+5 Τσουκουέζε - 48' Έμερσον)

Κυριακή (29/9)

Εσπανιόλ-Βαγιαδολίδ 0-2 (25’ πεν. Μίτσελ, 94’ Πλάνο)

Έιμπαρ-Θέλτα 2-0 (47’ Εξπόσιτο, 60’ Ορεγιάνα)

Αλαβές-Μαγιόρκα 2-0 (76’ πεν. Λούκας Πέρεθ, 86’ Χοσέλου)

Λεβάντε-Οσασούνα 1-1 (4’ Ερνάνι - 57’ Ρουμπέν Γκαρθία)

Σεβίλλη-Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-2 (18’ Νολίτο, 47’ Οκάμπος, 79’ Βάσκες - 4’ Ογιαρθάμπαλ, 87’ Πορτού)