Μάντσεστερ Γ. - Τσέλσι 4-0: Κόκκινοι διάβολοι στην πρεμιέρα (vid - αποτελέσματα - βαθμολογία)

Εντυπωσιακή η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην πρεμιέρα, συνέτριψε 4-0 την Τσέλσι στο Ολντ Τράφορντ. Δύο δοκάρια οι "μπλε", καταιγιστικοί οι "κόκκινοι διάβολοι" στο δεύτερο ημίχρονο, στο ντεμπούτο του Φρανκ Λάμπαρντ στον πάγκο των "μπλε".

Φουριόζα μπήκε στο παιχνίδι η Τσέλσι και πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησε δύο καλές προϋποθέσεις για να προηγηθεί. Στο 4' ο Άμπραχαμ "σημάδεψε" το δεξί δοκάρι του Ντε Χέα και στο 10' ο ίδιος παίκτης ήταν μισό βήμα πίσω από την -προ κενής εστίας- παράλληλη μπαλιά Αθπιλικουέτα.

Μάντσεστερ Γ. - Τσέλσι 4-0: Τα γκολ των "κόκκινων διαβόλων" (vid)

Στο 18' οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκους Ράσφορντ. Δευτερόλεπτα νωρίτερα, ο Ζούμα είχε ανατρέψει τον σκόρερ των "κόκκινων διαβόλων".

Η Τσέλσι, η οποία ήταν ανώτερη αλλά πιο άτυχη από την αντίπαλό της, είχε και δεύτερο δοκάρι, όταν στο 40' η συμβολή των δοκαριών έσωσε τον Ντε Χέα σε κεραυνό του Έμερσον. Νωρίτερα, ο Ισπανός τερματοφύλακας έδιωξε με τα πόδια σουτ του Μπάρκλεϊ.

Στο δεύτερο ημίχρονο και τη στιγμή που η Τσέλσι πίεζε για την ισοφάριση, η Γιουνάιτεντ "τελείωσε" το παιχνίδι μέσα σε δύο λεπτά. Στο 65' ο Άντονι Μαρσιάλ έκανε το 2-0 και στο 67' ο Ράσφορντ κατέβασε άψογα τη μπάλα από "σαραντάρα" μπαλιά του Πογκμπά και "εκτέλεσε τον Κέπα για το 3-0.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 81ο λεπτό ο Τζέιμς, που έκανε ιδανικό ντεμπούτο.

TA HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Λίβερπουλ - Νόριτς 4-1 (7' αυτ. Χάνλεϊ, 19' Σαλάχ, 28' Φαν Ντάικ, 42' Ορίγκι / 64' Πούκι)
Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 0-5 (25' Ζεζούς, 51', 75', 92' Στέρλινγκ, 86' πέν. Αγκουέρο)
Μπόρνμουθ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-1 (62' Μέφαμ / 88' Σάρπ)
Μπέρνλι - Σαουθάμπτον 3-0 (63'-70' Μπαρνς, 75' Γκουομούντσον)
Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-0
Γουότφορντ - Μπράιτον 0-3 (28' αυτ. Ντουκουρέ, 65' Αντονέ, 77' Μαουπάι)
Τότεναμ - Άστον Βίλα 3-1 (73' Εντομπελέ, 86', 90' Κέιν / 9' ΜακΓκιν)
Λέστερ - Γουλβς 0-0
Νιουκάστλ - Άρσεναλ 0-1 (58' Ομπαμεγιάνγκ)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι 4-0 (18' πέν., 67' Ράσφορντ, 65' Μαρσιάλ, 81' Τζέιμς)