Η Λίβερπουλ τίμησε δυο φορές τους νεκρούς του Χίλσμπορο (vid+βαθμολογία)

Στο κυνήγι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της 2ης θέσης παρέμεινε η Λίβερπουλ με τη νίκη της 3-0 επί της Μπόρνμουθ. Σκόρερ της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ ήταν οι Μανέ (7), Σαλάχ (69΄) και Φιρμίνο (90΄).

Πριν από τον αγώνα οι φίλοι της Λίβερπουλ έστησαν στο "Άνφιλντ" ένα κορεό μνήμης για τα 96 θύματα της τραγωδίας του Χίλσμπορο το 1989, δείχνοντας πως δεν ξεχνούν τη χειρότερη μέρα στην ιστορία του συλλόγου.

Νίκη με... επική ανατροπή για την Τσέλσι επί της Σαουθάμπτον στο «St. Mary΄s», με τους «μπλε» να ανατρέπουν το 0-2 και να φέρνουν «τούμπα» την εναρκτήρια συνάντηση της 34ης αγωνιστικής σε ένα δεκάλεπτο.

Η Μπέρνλι νίκησε με 2-1 τη Λέστερ, άφησε 9 βαθμούς πίσω τις «αλεπούδες» και κάνει όνειρα για έξοδο στην Ευρώπη. Κρίσταλ Πάλας και Χάντερσφιλντ πήραν αυτό που ήθελαν στην έδρα τους και έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής, αξιοποιώντας την ήττα της Σαουθάμπτον.

Η Χάντερσφιλντ κατάφερε στις καθυστερήσεις να νικήσει τη Γουότφορντ, χάρη στο γκολ του Ινς από ασίστ του Γιόργκεσεν. Βασικός ήταν ο Ορέστης Καρνέζης, που εκτέθηκε πάντως από την άμυνά του στη συγκεκριμένη φάση