Η Μαγιόρκα έκανε το θαύμα και επέστρεψε στη La Liga (vid)

Μετά την Οσασούνα και τη Γρανάδα, η Μαγιόρκα έγινε η τρίτη ομάδα που εξασφάλισε την άνοδό της στην La Liga.

Λίγοι το περίμεναν μετά την ήττα της 0-2 από τη Λα Κορούνια στο πρώτο μπαράζ ανόδου. Κι όμως οι Νησιώτες κατάφεραν να το ανατρέψουν στη ρεβάνς! Νίκησαν με σκορ 3-0 και επέστρεψαν στην πρώτη κατηγορία της Ισπανίας, μετά από 6 χρόνια!

Ο Άντε Μπούντιμιρ άνοιξε το σκορ στο 21', ο Σεβίγια έκανε το 2-0 στο 62' και το γήπεδο πήρε "φωτιά" στο 82ο λεπτό, όταν ο Αμπντόν Πρατς διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τεράστια ευκαιρία έχασε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πάμπλο Μάρι της Λα Κορούνια (κεφαλιά ελάχιστα άουτ), για να στείλει εκείνος την ομάδα του στη La Liga.

Στον έβδομο ουρανό όλοι στη Μαγιόρκα, η οποία πέρυσι αγωνιζόταν στην 3η κατηγορία της Ισπανίας και του χρόνου θα παίζει στη La Liga.