La Liga: Ισόπαλες 2-2 'Ειμπαρ και Μπαρτσελόνα (highlights, βαθμολογία, αποτελέσματα)

Με ισοπαλία έκλεισε τη φετινή σεζόν στη La Liga η Μπαρτσελόνα καθώς έμεινε στο 2-2 με την Έιμπαρ.

Η Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε στην έδρα της Έιμπαρ για την τελευταία αγωνιστική της La Liga. Οι δύο ομάδες ήταν βαθμολογικά αδιάφορες, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται ισόπαλη 2-2.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με γκολ του Καταλανού, Κουκουρέγια. Η απάντηση των φιλοξενούμενων και συγκεκριμένα του Λιονέλ Μέσι δεν άργησε να έρθει.

Με ένα ωραίο πλασέ στο 31' και με ένα πολύ ωραία τελείωμα το επόμενο ακριβώς λεπτό ο Αργεντινός έκανε το 2-1. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους όμως η Έιμπαρ ισοφάρισε σε 2-2.

Ο παλιός γνώριμος από τη θητεία του στον Αστέρα Τρίπολης, Ντε Μπλάσις εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Σίλεσεν και με ένα φανταστικό σουτ έφερε το ματς στα ίσα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά με τις δύο ομάδες να μην σημειώνουν κάποια αξιόλογη φάση.

Να σημειωθεί πως ο Μέσι έφτασε τις 6 πρωτιές στο σκοράρισμα, στο πρωτάθλημα, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ του Τέλμο Θάρα, ενώ πέρασε για 5η φορά στην καριέρα του 35 γκολ στο πρωτάθλημα, φτάνοντας τα 50 σε 49 ματς της σεζόν!

ΕΙΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Ντε Μπλάσις, Ολιβέιρα, Ραμίς (77' Αλβάρεθ), Άνχελ, Ορεγιάνα, Εσκαλάντε, Χορδάν, Κουκουρέγια, Σέρχι (66' Κίκε), Σάρλες (85' Καρδόνα).
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Σίλεσεν, Σεμέδο (λ.τρ. 46' Βαγκέ), Πικέ, Λενγκλέ, Άλμπα, Βιδάλ, Μπουσκέτς (65' Αλενιά), Ράκιτιτς, Σέρχι Ρομπέρτο, Μέσι, Μάλκομ (73' Πέρεθ).

Το προφίλ της 38ης (και τελευταίας) αγωνιστικής

Σάββατο (18/5)

Λεβάντε – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-2 (6’ Καμπάκο, 36’ Ρότζερ – 68’ Ροντρίγκο, 79’ Καμέγιο)

Εσπανιόλ – Ρεάλ Σοσιέδάδ 2-0 (58’ Ροζάλες, 65’ Γου Λέι)

Χετάφε – Βιγιαρεάλ 2-2 (13’ Πορτίγιο, 76’ Μακσίμοβιτς / 44’ Ιμπόρα, 87’ Μπαλαγκέρο)

Σεβίλλη – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (44’ Μπεν Γεντέρ, 90’+2’ Μουνίρ)

Βαγιαδολίδ – Βαλένθια 0-2 (36’ Σολέρ, 52’ Ροδρίγο)

Αλαβές – Ζιρόνα 2-1 (40' Γουακάσο, 83' Καλέρι - 86' Πόρτου)

Θέλτα – Ράγιο Βαγιεκάνο 2-2 (82' πεν., 92' Άσπας - 29' πεν. Εμπάρμπα, 71' Μεδράν)

Ουέσκα – Λεγανές 2-1 (55', 83' Μαντοβάνι - 39' αυτ. Μαντοβάνι)