Τελικός Κυπέλλου Αγγλίας: Η Mάντσεστερ Σίτι ισοφάρισε ρεκόρ 116 ετών! (pic)

Το fosonline.gr γύρισε πίσω στο 1903 και βρήκε πότε είχε λήξει τελικός Κυπέλλου Αγγλίας με 6-0.

Η Μάντσεστερ Σίτι διέσυρε με 6-0 την Γουότφορντ στον τελικό του FA Cup και πανηγύρισε το 6ο Κύπελλο της ιστορίας της. Παράλληλα ισοφάρισε το μεγαλύτερο σκορ στην ιστορία των τελικών.

Κάτι τέτοιο είχε συμβεί ξανά την 18η Απριλίου του 1903, όταν η Μπέρι είχε κερδίσει την Ντέρμπι με 6-0.

Ο αγώνας είχε διεξαχθεί στο γήπεδο της Κρίσταλ Πάλας και διαιτητής ήταν ο Άνταμς. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 1-0, με τον Ρος να σκοράρει στο 20ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η «κατηφόρα».

Οι παίκτες της Μπέρι έπαιζαν με το μάτι τους να γυαλίζει και σκόρπισαν την ανήμπορη Ντέρμπι. Τα υπόλοιπα τέρματα των νικητών πέτυχαν οι: Σάγκαρ στο 48', ο Λίμινγκ στο 56'και στο 76', ο Γουντ στο 57' και ο Πλάντ στο 59'.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μπέρι (Χάμερ): Μόντιθ, Λίντσεϊ, ΜακΈουεν, Τζονστόυν, Θορπ, Ρος, Ρίτσαρντς, Γουντ, Σάγκαρ, Λίμινγκ, Πλαντ.

Ντέρμπι (Νιούμπολντ): Φράιερ, Μέθβεν, Μόρις, Γουόρεν, Γκούντολ, Μέι, Γουόρινγκτον, Γιορκ, Μπόαγκ, Ρίτσαρντς, Ντέιβις.

Δείτε την μπάλα του συγκεκριμένου τελικού, η οποία βρίσκεται στο Εθνικό Μουσείο Ποδοσφαίρου: