Mπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Οι μπλε έκαναν το repeat (αποτελέσματα, βαθμολογία, highlights)

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Μπράιτον με 4-1 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Αγγλίας.

Μία από τις πιο συναρπαστικές σεζόν στα χρονικά της Premier League ολοκληρώθηκε, με την Μάντσεστερ Σίτι να κατακτά τον τίτλο για δεύτερη διαδοχική χρονιά και 6η στην ιστορία της.

Η Σίτι μπήκε επιθετικά στο παιχνίδι, όμως το σκορ άνοιξε η Μπράιτον με τον Μιούρεϊ στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Ένα λεπτό αργότερα απάντησε με τον Αγκουέρο και 10 λεπτά αργότερα ο Λαπόρτ έκανε το 2-1 υπέρ των "πολιτών".

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν άφαντοι, καθώς είχαν μόλις 13% κατοχή και μόλις ένα σουτ, το οποίο ήταν εκτός εστίας και μέσα σε εννέα λεπτά (63', 72') η Σίτι καθάρισε την υπόθεση-τίτλος χάρη στα τέρματα των Μαχρέζ και Γουντογκάν.

Μπράιτον (Κρις Χιούτον): Ράιαν, Μπρούνο (84' Μοντόγια), Ντάφι, Ντανκ, Μπερνάρντο, Νόκαερτ, Καγιάλ, Μπισουμά, Γιάχανμπακς (67' Λοκάντια), Γκρος, Μάρεϊ (68' Αντόνε).

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (88' Ντανίλο), Κομπανί (86' Οταμέντι), Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Νταβίντ Σίλβα (78' Ντε Μπράινε), Μαχρέζ, Στέρλινγκ, Μπερνάρντο Σίλβα, Αγκουέρο.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής:

Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι 1-4 (27' Μάρεϊ - 28' Αγκουέρο, 38' Λαπόρτ, 63' Μαχρέζ, 72' Γκιντογάν)

Λίβερπουλ - Γουλβς 2-0 (17', 81' Μανέ)

Λέστερ - Τσέλσι 0-0

Τότεναμ - Έβερτον 2-2 (3' Ντάιερ, 75' Έρικσεν - 69' Γουόλκοτ, 72' Τοσούν)

Μπέρνλι - Άρσεναλ 1-3 (64' Μπαρνς - 52', 63' Ομπαμεγιάνγκ, 95' Ενκετιά)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κάρντιφ 0-2 (23' πεν., 54' Μέντεζ-Λενγκ)

Γουότφορντ - Γουέστ Χαμ 1-4 (46' Ντεουλοφέου - 16' Νομπλ, 40' Λαντσίνι, 71' Αρναούτοβιτς, 80' Νομπλ)

Κρίσταλ Πάλας - Μπόρνμουθ 5-3 (24' 32' Μπατσουαγί, 38' αυτ. Σίμπσον, 65' Φαν Άανχολτ, 81' Τάουνσεντ - 45' Λερμά, 57' Άιμπ, 73' Κινγκ)

Σαουθάμπτον - Χάντερσφιλντ 1-1 (42' Ρέντμοντ - 55' Πρίτσαρντ)

Φούλαμ - Νιούκαστλ 0-4 (9' Σέλβι, 12' Πέρεθ, 61' Σαρ, 90' Ροντόν)