Νιούκαστλ - Λίβερπουλ 2-3: Φιλί της ζωής από τον Οριτζί στο 86' (highlights)

Με γκολ του Ντιβόκ Οριτζί στο 86ο λεπτό, η Λίβερπουλ νίκησε 3-2 εκτός έδρας τη Νιούκαστλ και παρέμεινε "ζωντανή" στο κυνήγι του τίτλου - θρίλερ στην Premier League.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, παραλίγο να πληρώσει την έλλειψη φρεσκάδας από τα συνεχή παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Champions League, αλλά ο Ντιβόκ Οριτζί ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για τους Reds, οι οποίοι βρίσκονται στο +2 από την Μάντσεστερ Σίτι (παίζει τη Δευτέρα εντός έδρας με τη Λέστερ).

Ηταν η 13η εκτός έδρας νίκη της Λίβερπουλ (ισοφάρισε το ρεκόρ του 2008 με τον Ράφα Μπενίτεθ στον πάγκο) και πρώτη στο St. James Park μετά από 6 χρόνια!

Μελανό σημείο για τους νικητές ο τραυματισμός του Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος στο 66ο λεπτό συγκρούστηκε με τον Ντουμπράβκα και αποχώρησε δακρυσμένος, πάνω στο φορείο.

To σκορ άνοιξε στο 13' η Λίβερπουλ, με τον Φαν Ντάικ (έπειτα από κόρνερ) να πιάνει ανενόχλητος την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Ντουμπράβκα.

Στο 20' "απάντησε" η Νιούκαστλ, με τον Άτσου να παίρνει το ριμπάουντ σε χέρι του Αλεξάντερ-Αρνολντ και να εκτελεί τον Άλισον.

Στο 26' η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ είχε δοκάρι σε σουτ του Πέρεθ και στο 28' η Λίβερπουλ έκανε το 1-2, με τον Αλεξάντερ-Αρνολντ να σεντράρει και τον Σαλάχ να πλασάρει ψύχραιμα και να φτάνει τα 22 γκολ στην φετινή Premier League.

Στο 54' οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν για δεύτερη φορά, με τη μπάλα να στρώνεται στον Ροντόν, ο οποίος την έστειλε στην αριστερή γωνία της εστίας του Άλισον.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Ράφα Μπενίτεθ θα στερούσε οριστικά το πρωτάθλημα από τη Λίβερπουλ, έγινε η φάση του 86ου λεπτού. Ο Φαμπίνιο κέρδισε φάουλ ο Αλεξάντερ-Αρνολντ έστησε τη μπάλα, αλλά ο προωθημένος Φαν Ντάικ απαίτησε να το εκτελέσει ο Σακίρι! Ο Ελβετός το εκτέλεσε με το γλυκό αριστερό πόδι, ο Οριτζί πετάχτηκε στην κερδιά της άμυνας και όλα τα υπόλοιπα είναι ιστορία...

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Σερ (91' Μούτο), Λασέλ, Ντάμετ, Μανκίγιο, Κι, Ρίτσι, Ατσού, Χέιντεν, Ροντόν, Αγιόθε Πέρεθ.
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Λόβρεν (83' Μίλνερ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Αλεξάντερ - Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ (66' Σακίρι), Χέντερσον, Φαμπίνιο, Στάριτζ, Σαλάχ, Μανέ.