Tελικό Κυπέλλου μετά απο 23 χρόνια η Αταλάντα!

Η ομάδα του Μπέργκαμο έγινε η δεύτερη φιναλίστ και θ' αντιμετωπίσει την Λάτσιο στον τελικό του Ολίμπικο (15/05)

Mετά από 23 χρόνια απουσίας η Αταλάντα επέστρεψε σε τελικό Ιταλικό Κυπέλλου, αφού νίκησε την Φιορεντίνα, με 2-1, στον επαναληπτικό του 3-3, στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Έτσι η ομάδα του Μπέργκαμο θα είναι η αντίπαλος της Λάτσιο στον εφετινό τελικό του θεσμού που θα διεξαχθεί στο «Ολίμπικο» της Ρώμης στις 15 Μαΐου.

Οι «βιόλα» προηγήθηκαν στο παιχνίδι στο 3’ με το τέρμα του Μουριέλ (0-1), αλλά η ομάδα του Γκασπερίνι ισοφάρισε στο 14’ με πέναλτι του Ίλισιτς (1-1) και στο 69’ πέτυχε την ανατροπή με γκολ του Γκόμες. Στα εναπομείναντα λεπτά η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να φτάσει στα γκολ που χρειαζόταν κι οι «μπεργκαμάσκι» βρέθηκαν για πρώτη φορά σε τελικό μετά το 1996.

Για την ιστορία, η τελευταία φορά που ο σύλλογος του Μπέργκαμο κατέκτησε το μοναδικό του τρόπαιο ήταν πριν από 56 χρόνια και συγκεκριμένα την περίοδο 1962/63. Όσο για τους "βιόλα" δεν κατακτούν το τρόπαιο από το 2001 κι η τελευταία φορά που ήταν φιναλίστ ήταν προ 5ετίας.

Διαιτητής: Καλβαρέσε. Θεατές: 20.000.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Γκολίνι, Μασιέλο, Παλομίνο, Τζίομσιτι, Καστάνιε, Γκόσενς (90’ Πεσίνα), Γκόμες, Ίλισιτς (85’ Μανσίνι), Ντε Ρουν, Φρέουλερ (58’ Πάσαλιτς), Ζαπάτα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Λαφόντ, Σεκερίνι, Μπιράγκι, Πετσέλα, Μιλένκοβιτς, Βερετού, Μπενάσι (79’ Σιμεόνε), Γκέρσον (65’ Νταμπό), Μιραλάς (88’ Φερνάντες), Μουριέλ, Κιέζα.