Ρεάλ Μαδρίτης - Εϊμπάρ 2-1: Ο Μπενζεμά λύτρωσε τους «μερένχες» (highlights)

Η Ρεάλ κατάκτησε μία δύσκολη νίκη απέναντι στην Εϊμπάρ χάρη σε δύο γκολ του Καρίμ Μπενζεμά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε πολύ δύσκολα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» την Εϊμπάρ με 2-1, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «μερένχες» ο Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ της διάσημης ομάδας της Μαδρίτης. Αξίζει να επισημανθεί ότι μέχρι το 59ο λεπτό η «βασίλισσα» βρισκόταν πίσω στο σκορ, ωστόσο, ανέλαβε δράση ο Γάλλος στράικερ και αφού ισοφάρισε σχεδόν στη μία ώρα αγώνα, εννέα λεπτά πριν το τέλος έφερε... τούμπα το ματς.

Νωρίτερα, η Εσπανιόλ νίκησε στο «μικρό» ντέρμπι της Καταλονίας, εκτός έδρας, την Τζιρόνα με 2-1 και ξέφυγε οριστικά από το γκρουπ των ομάδων, που θα παλέψουν για την παραμονή στην κατηγορία.