Άγιαξ-Αϊντχόφεν 3-1: Πήρε το ντέρμπι και την κορυφή ο "Αίαντας" (highlights)

Ο Άγιαξ νίκησε την Αϊντχόφεν με 3-1 και την έριξε από την κορυφή του Ολλανδικού πρωταθλήματος

Ο Άγιαξ κατάφερε να νικήσει (3-1) την Αϊντχόφεν στο ντέρμπι κορυφής του ολλανδικού πρωταθλήματος στη «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα», ενώ έπαιζε με δέκα παίκτες από το 57ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας 11 τελικές (4 στο στόχο) έναντι τριών (μηδέν στο στόχο) της Αϊντχόφεν και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 20' με αυτογκόλ του Ντάνιελ Σβαμπ.

Στο δεύτερο μισό ο Άγιαξ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του 21χρονου αμυντικού, Νουσέρ Μαζράουι, ο οποίος σήκωσε ψηλά το πόδι του και βρήκε στο πρόσωπο τον Ντόνι βαν ντε Μπικ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν αμέσως από την εκτέλεση του φάουλ, με τον Αντρέ Ονανά να κάνει κακή έξοδο και ο Λουκ Ντε Γιόνγκ με κεφαλιά ισοφάρισε.

Ο Άγιαξ δεν κλείστηκε και συνέχισε να παίζει επιθετικά, κάτι που φάνηκε να έχει αποτέλεσμα, καθώς με λανθασμένο πέναλτι πήρε εκ νέου το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση του Ντούσαν Τάντιτς και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο με γκολ του Ντέιβιντ Νέρες στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Πλέον ο Άγιαξ βρίσκεται στη κορυφή με 67 βαθμούς, με την Αϊντχόφεν να ακολουθεί με 65, ενώ απομένουν 7 ακόμα αγωνιστικές μέχρι την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.