Serie A: Περίπατος στο «Ολύμπικο» για τη Νάπολι

Η Νάπολι επικράτησε με 4-1 της Ρόμα στο «Ολύμπικο» και της έβαλε δύσκολα στη προσπάθεια της να μπει στην τετράδα

Σαν να έπαιζε στο σπίτι της η Νάπολι, φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα τη Ρόμα στο «Ολύμπικο», η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Οι "παρτενοπέι" άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Αρκάντιους Μίλικ, ενώ ο Ντιέγκο Περότι ευστόχησε στο 45+4' σε πέναλτι για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης η Νάπολι διεύρυνε το προβάδισμά της μέσα σε πέντε λεπτά, με τα τέρματα των Ντρις Μέρτενς (50') και Σιμόνε Βέρντι (55'). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αμίν Γιουνές στο 81ο λεπτό, για το τελικό 4-1.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής:

Κιέβο - Κάλιαρι 0-3 (16' Πισακάνε, 33', Ζοάο Πέδρο, 43' Ιονίτα)

Ουντινέζε - Τζένοα 2-0 (4' Οκάκα, 61' Μαντραγκόρα)

Γιουβέντους - Εμπολι 1-0 (72' Κέαν)

Σαμπντόρια - Μίλαν 1-0 (1' Ντεφρέλ)

Πάρμα - Αταλάντα 1-3 (8' Ζερβινιό / 24' Πάσαλιτς, 75' 90+4' Σαπάτα)

Ρόμα - Νάπολι 1-4 (45' πεν. Περότι / 2' Μίλικ, 50' Μέρτενς, 54' Βέρντι, 81' Γιουνές)

Φροζινόνε - Σπαλ 0-1 (13' Βικάρι)

Φιορεντίνα - Τορίνο 1-1 (7' Σιμεόνε / 34' Μπαζέλι)