Σέλτικ-Ρέιντζερς 2-1: Ο Φόρεστ στο 86΄ λύτρωσε τους Κέλτες (vids)

Ο Τζέιμς Φόρεστ σφράγισε τη νίκη της Σέλτικ στο 86', ενώ και οι δύο ομάδες έπαιζαν με 10 παίκτες

Παρά το τελικό 2-1 η Σέλτικ θα μπορούσε να νικήσει και με μεγαλύτερη διαφορά, με την Ρέιντζερς να κάνει την πρώτη της τελική στο 63'.

Η Σέλτικ άνοιξε το σκορ στο 27' με τον Όντσον Έντουαρντ, ο οποίος σημείωσε το 14 τέρμα του στο πρωτάθλημα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αλφρέντο Μορέλος της Ρέιντζερς αποβλήθηκε για αγκωνιά στον Σκοτ Μπράουν, βλέποντας για πέμπτη φορά φέτος την κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Στίβεν Τζέραρντ άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και παρότι με έπαιζαν με δέκα, έφτασαν στη ισοφάριση, χάρη σε γκολ του Ράιαν Κεντ στο 63'. Στο 74' έμεινε και η Σέλτικ με δέκα, καθώς ο Ντέντρικ Μπογιατά τραυματίστηκε και είχαν γίνει και οι τρεις αλλαγές της ομάδας.

Ο Τζέιμς Φόρεστ ήταν ο λυτρωτής των γηπεδούχων, ο οποίος στο 86' σημείωσε το τελικό 2-1 και αύξησε την διαφορά των δύο συλλόγων στους 13 βαθμούς.