Το γκολ του πρώην «ερυθρόλευκου», ο «ελληνικός εμφύλιος» και ο εφιάλτης διεθνή αμυντικού

Διαβάστε τις επιδόσεις των ελλήνων ποδοσφαιριστών στα πρωταθλήματα του εξωτερικού

Παρά το γεγονός ότι καλύπτει την αριστερή πτέρυγα με προτεραιότητα στον ανασταλτικό τομέα, ο Κώστας Τσιμίκας βρήκε και πάλι δίχτυα. Ο νεαρός Ελληνας οπισθοφύλακας της Βίλεμ, σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό ματς και μάλιστα με το δικό του γκολ η Βίλεμ πήγε στα αποδυτήρια ισόπαλη 2-2, καθώς η Ουτρέχτη είχε προηγηθεί γρήγορα με 2-0. Προφανώς το γκολ του Τσιμίκα ανέβασε την ψυχολογία των συμπαικτών του, που τελικά έφθασαν στην νίκη με 3-2.

Στην Ιταλία, ο «ελληνικός εμφύλιος» της Μπολόνια με την Ρόμα, έληξε χωρίς νικητή (1-1) με τους Βασίλη Τοροσίδη και Κώστα Μανωλά, να φορούν φανέλα βασικού για τους γηπεδούχους και τους «Ρωμαίους», αντίστοιχα.

Επίσης, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος είχε μία από τις χειρότερες ποδοσφαιρικές εμπειρίες της καριέρας του, καθώς αγωνίσθηκε 90 λεπτά στην εκτός έδρας συντριβή από την Μπάγερν με 6-0, ενώ αναλυτικά η παρουσία των Ελλήνων διεθνών στα γήπεδα της Ευρώπης, έχει ως εξής:

Αναλυτικά:

ΑΓΓΛΙΑ
Χοσέ Χολέμπας (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπόρνμουθ, δέχθηκε κίτρινη κάρτα

Ορέστης Καρνέζης (Γουότφορντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Μπόρνμουθ

Κώστας Σταφυλίδης (Στόουκ): Εκτός αποστολής

Ντίνος Μαυροπάνος (Αρσεναλ): Εκτός αποστολής

IΣΠΑΝΙΑ
Δημήτρης Σιόβας (Λεγανές): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Βαλένθια

ΙΤΑΛΙΑ
Κώστας Μανωλάς (Ρόμα): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μπολόνια

Βασίλης Τοροσίδης (Μπολόνια): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Μπαγέ στην εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ρόμα

Μπάμπης Λυκογιάννης (Κάλιαρι): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας συντριβή με 4-0 από την Τορίνο

ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Παναγιώτης Ρέτσος (Λεβερκούζεν): Βασικός, αντικαταστάθηκε στο 77` από τον Χένικς στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία με την Αουγκσμπουργκ

Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Ντόρτμουντ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας συντριβή με 6-0 από την Μπάγερν Μονάχου

Κυριάκος Παπαδόπουλος (Αμβούργο): Εκτός αποστολής

Χρήστος Δώνης (Στουτγκάρδη): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με το Αμβούργο

ΓΑΛΛΙΑ
Κώστας Μήτρογλου (Μαρσέιγ): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ντιζόν

Αλέξανδρος Κατράνης (Σεντ Ετιέν): Εκτός αποστολής

ΑΥΣΤΡΙΑ
Θάνος Πέτσος (Ραπίντ Βιένης): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Μάτερσμπουργκ

ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Κώστας Λάμπρου (Αγιαξ): Εμεινε στον πάγκο στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Γκρόνινγκεν

Κώστας Τσιμίκας (Βίλεμ): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας νίκη με 3-2 επί της Ουτρέχτης, σκόραρε στο 45ο λεπτό.

Θανάσης Καραγκούνης (Τσβόλε): Εκτός αποστολής

ΒΕΛΓΙΟ
Γιώργος Κουτρουμπής (Σταντάρ Λιέγης): Στον πάγκο στην εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Σαρλερουά

Γιώργος Γκαλίτσιος (Μουσκρόν): Βασικός στην εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λιρς

Δημήτρης Κολοβός (Μαλίν): Δεν είχε αγωνιστικές υποχρεώσεις

Νίκος Καρέλης (Γκενκ): Αγωνίζεται απόψε εκτός έδρας με την Μπριζ

Στέλιος Κίτσιου (Σεντ Τρούιντεν): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Λόκερεν, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

Χρήστος Χαρίσης (Σεντ Τρούιντεν): Εκτός αποστολής

Δημήτρης Γούτας (Σεντ Τρούιντεν): Είδε από τον πάγκο την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Λόκερεν

Στέργος Μαρίνος (Σαρλερουά): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Σταντάρ Λιέγης

Θανάσης Παπάζογλου (Κορτράικ): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 4-1 επί της Μπέβερεν

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ανδρέας Σάμαρης (Μπενφίκα): Είδε από τον πάγκο την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Γκιμαράες

Τάσος Καραμάνος (Φεϊρένσε): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας συντριβή με 4-1 από την Μαρίτιμο

ΔΑΝΙΑ
Κάρλος Ζέκα (Κοπεγχάγη): Παίζει σήμερα εντός έδρας με την Νόρτζελαντ

ΙΣΡΑΗΛ
Κλάους Αθανασιάδης (Μακάμπι Χάιφα): Εκτός αποστολής

ΡΟΥΜΑΝΙΑ
Γιώργος Κατσικάς (Ντιναμό Βουκουρεστίου): Βασικός (90 λεπτά) στην εντός έδρας ήττα από την Γιουβέντους Βουκουρεστίου

ΣΚΟΤΙΑ
Γιάννης Σκόνδρας (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

Γιώργος Σαρρής (Χάμιλτον): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Κιλάρνοκ, παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα

Χρυσοβαλάντης Κοζορώνης (Χάμιλτον): Εκτός αποστολής

ΤΟΥΡΚΙΑ
Γιώργος Τζαβέλλας (Αλάνιασπορ): Βασικός (90 λεπτά) στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπεσίκτας

Γιάννης Μανιάτης (Αλάνιασπορ): Αντικατέστησε στο ημίχρονο τον Γιαλτσινέρ, στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Μπεσίκτας