Serie A: «Αφεντικό» του Μιλάνου η Ίντερ, 3-2 τη Μίλαν (vid)

Η Ίντερ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι του Μιλάνου για την 28η αγωνιστική της Serie A.

Η Ίντερ επέστρεψε με το καλύτερο τρόπο τη τρίτη θέση της βαθμολογίας καθώς επικράτησε της Μίλαν εκτός έδρας με 3-2.

Οι «νερατζούρι», παρά τις απουσίες άνοιξαν το σκορ στο 3', με τον Βεσίνο ν’ αξιοποιεί τη σέντρα του Πέρισιτς. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντε Φράι αξιοποίησε το κόρνερ του Πολιτάνο ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 2-0.

Η αντίδραση της ομάδας του Γκατούζο ήρθε με μια άλλη κεφαλιά, του Μπακαγιόκο, από φάουλ του Τσαλχάνογλου στο 57'. Η απάντηση της Ίντερ όμως ήταν σχεδόν άμεση καθώς ο Λαουτάρο Μαρτίνες ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 66'.

Το μόνο που κατάφεραν οι «ροσονέρι» ήταν να μειώσουν σε 3-2 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

MΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Μουζάτσιο, Ροντρίγκες (58’ Κουτρόνε), Ρομανιόλι, Καλάμπρια, Τσαλχάνογλου, Μπακαγιόκο, Κεσιέ (69’ Κόντι), Πακετά (46’ Καστιγιέχο), Σούσο, Πιάτεκ,

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ασαμόα, Ντε Φράι, Ντ’ Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Πέρισιτς, Βεσίνο (92’ Ρανόκια), Μπρόζοβιτς (73’ Μπόρχα Βαλέρο), Γκαλιαρντίνι, Πολιτάνο (84’ Καντρέβα), Μαρτίνες.