Ιστορική πρόκριση της Μπράιτον στα ημιτελικά του FA Cup

Η Μπράιτον ήταν η ομάδα που συμπλήρωσε το «καρέ» των ημιτελικών του FA Cup αφού απέκλεισε την Μίλγουολ στα πέναλτι παίρνοντας μια ιστορική πρόκριση.

Και αυτό επειδή οι γηπεδούχοι προηγούνταν με σκορ 2-0 μέχρι το 88ο λεπτό, χάρη στα γκολ των στο 70΄ και Ο΄Μπράιαν στο 79΄, όμως ο Λοκάντια μείωσε στο 88΄ και στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαρτς ισοφάρισε.

Το 2-2 παρέμεινε και μετά το ημίωρο της παράτασης και στα πέναλτι οι «γλάροι» ήταν πιο ψύχραιμοι και με 5-4 πήραν την πρόκριση στους «4» του θεσμού μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία τους.

Η προηγούμενη ήταν το 1983, όταν έφτασαν ως τον τελικό και έχασαν (σε επαναληπτικό) από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η Μπράιτον στα ημιτελικά αντιμετωπίζει την Μάντσεστερ Σίτι και Γουότφορντ - Γουλβς. Τα παιχνίδια είναι μονά και θα διεξαχθούν στο «Γουέμπλεϊ», όπως εκεί θα δοθεί και το ραντεβού των δύο φιναλίστ για τον τελικό της διοργάνωσης.