Επική ανατροπή της Γουέστ Χαμ επί της Χάντερσφιλντ (vid)

Η Γουέστ Χαμ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1 κόντρα στη Χάντερσφιλντ, όμως έφτασε στην ανατροπή χάρη σε γκολ του Τσιτσαρίτο στο 91'.

Από την… κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε η Γουέστ Χαμ στην εντός έδρας αναμέτρησή της με αντίπαλο τη Χάντερσφιλντ για την 31η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Τα «σφυριά» αν και βρέθηκαν πολύ κοντά στην πρώτη τους ήττα στο «σπίτι» τους από την «αυγή» του νέου έτους για το πρωτάθλημα, τελικά κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο με «μυθική» ανατροπή στα τελευταία 15 λεπτά της συνάντησης κόντρα στα «τεριέ»!

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν στο 15’ με το πέναλτι του Νομπλ (1-0), ωστόσο στη συνέχεια είδαν την αντίπαλό τους να φέρνει τα πάνω – κάτω στο ματς και να φτάνει στο υπέρ της 1-3 με τα γκολ των Μπακούνα (17’) και Γκραντ (30’ και 65’). Ως το φινάλε, βέβαια, η Χάντερσφιλντ δεν κατάφερε να διασφαλίσει το υπέρ της σκορ και να πανηγυρίσει το πρώτο της εκτός έδρας τρίποντο από τα τέλη του περασμένου Νοέμβρη. Από το 75’ ξεκίνησε η μεγάλη ανατροπή της Γουέστ Χαμ. Ο Ογκμπόνα μείωσε αρχικά σε 2-3, ενώ στα τελευταία λεπτά τη «σκυτάλη» πήρε ο Χαβιέ Ερνάντες και με τα γκολ του στο 84’ και το 91’ έγραψε το 4-3 με το οποίο τα «σφυριά» πήραν τη νίκη στο ματς – θρίλερ στην αγγλική πρωτεύουσα.

Γλίτωσε στο τέλος η Νιουκάστλ

Πέραν αυτών, έναν πολύ σημαντικό βαθμό εξασφάλισε η Νιουκάστλ στην προσπάθεια που καταβάλει την εφετινή σεζόν για να κερδίσει την παραμονή της στα «σαλόνια» του αγγλικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ αν και προηγήθηκε της Μπόρνμουθ στο μεταξύ τους ματς στο «Βιτάλιτι» με το τέρμα του Ροντόν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, είδε τα «κεράσια» να φτάνουν στην ανατροπή στην επανάληψη με τα δύο γκολ του Τζόσουα Κινγκ (48’ πέναλτι και 81’). Στις καθυστερήσεις, ωστόσο, του παιχνιδιού (94’) ο Ματ Ρίτσι σκόραρε για τη Νιουκάστλ και αποσόβησε την ήττα για τους «ανθρακωρύχους» διαμορφώνοντας το τελικό 2-2. Τέλος, στο άλλο χθεσινό ματς της Πρέμιερ Λιγκ, η Λέστερ επιβλήθηκε 2-1 εκτός έδρας της Μπέρνλι. Οι «αλεπούδες» έμειναν με δέκα παίκτες από το τέταρτο λεπτό λόγω αποβολής του Μαγκουάιρ με απευθείας κόκκινη, αλλά στο 33’ άνοιξαν το σκορ με τέρμα που σημείωσε ο Μάντισον. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» στο 38’ με τον ΜακΝιλ (1-1), ωστόσο στο 90’ ο Μόργκαν βρήκε δίχτυα για τη Λέστερ και της χάρισε τους τρεις βαθμούς.

Το προφίλ της 31ης αγωνιστικής

Μπόρνμουθ – Νιουκάστλ 2-2: 48’ (πέν.) και 81’ Κινγκ – 45’ Ροντόν, 94’ Ρίτσι.
Διαιτητής: Ντιν. Θεατές: 10.625.
Μπέρνλι – Λέστερ 1-2: 38’ ΜακΝιλ – 33’ Μάντισον, 90’ Μόργκαν.
Διαιτητής: Όλιβερ. Θεατές: 20.719.
Γουέστ Χαμ – Χάντερσφιλντ 4-3: 15’ (πέν.) Νομπλ, 75’ Ογκμπόνα, 84’ και 91’ Ερνάντες – 17’ Μπακούνα, 30’ και 65’ Γκράντ.
Διαιτητής: Μος. Θεατές: 59.931.

Αύριο (17/3)

16.15: Φούλαμ – Λίβερπουλ.
18.30: Έβερτον – Τσέλσι.
24/04: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Μάντσεστερ Σίτι.

*Οι αναμετρήσεις Μπράιτον – Κάρντιφ, Γουότφορντ – Σαουθάμπτον, Γουλβς – Άρσεναλ και Τότεναμ – Κρίσταλ Πάλας αναβλήθηκαν λόγω των υποχρεώσεων των ομάδων στο Κύπελλο Αγγλίας (16-17/03).

20. Χάντερσφιλντ 31 18 - 57 14

* Οι τέσσερις πρώτες θέσεις οδηγούν στο Τσάμπιονς Λιγκ, η πέμπτη στο Γιουρόπα Λιγκ και οι τρεις τελευταίες στην Τσάμπιονσιπ.

ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΣΚΟΡΕΡ

18 ΓΚΟΛ: Αγκουέρο (Μάντσεστερ Σίτι).
17 ΓΚΟΛ: Σαλάχ (Λίβερπουλ), Κέιν (Τότεναμ), Ομπαμεγιάνγκ (Άρσεναλ).
16 ΓΚΟΛ: Μανέ (Λίβερπουλ).

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

30/03: Φούλαμ – Μάντσεστερ Σίτι, Μπράιτον – Σαουθάμπτον, Μπέρνλι – Γουλβς, Κρίσταλ Πάλας – Χάντερσφιλντ, Λέστερ – Μπόρνμουθ, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γουότφορντ, Γουέστ Χαμ – Έβερτον.
31/03: Κάρντιφ – Τσέλσι, Λίβερπουλ – Τότεναμ.
01/04: Άρσεναλ – Νιουκάστλ.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Μπόρνμουθ έχασε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων την ευκαιρία να νικήσει, για πρώτη φορά στην Ιστορία της, τη Νιούκαστλ σε επίπεδο Premier League, καθώς έμεινε στο 2-2.

Η Μπέρνλι, τέλος, γνώρισε την τέταρτη σερί ήττα στο πρωτάθλημα χάνοντας στην έδρα της από τη Λέστερ, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 4ο λεπτό (!), λόγω της αποβολής του Μαγκουάιρ.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ