Πικρό ντεμπούτο για Μήτρογλου στο Αλάνιασμπορ-Γαλατάσαραϊ 1-1 (vid)

Με τον Κώστα Μήτρογλου στην αρχική 11αδα η Γαλατάσαραϊ στραβοπάτησε (1-1) εκτός έδρας κόντρα στην Αλανιασπόρ για την 20η αγωνιστική του τούρκικου πρωταθλήματος.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Αλάνιασπορ και την Γαλατάσαραϊ για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα με τον Κώστα Μήτρογλου βασικό στην κορυφή της επίθεσης ενώ οι γηπεδούχοι με τον Γιώργο Τζαβέλλα στην άμυνα. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε για την Αλάνιασπορ ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Τζάλμα Κάμπος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γαλατά ισοφάρισε στο 52' με τέρμα του Φενγκουλί ενώ τρία λεπτά μετά ο Φατίχ Τερίμ αντικατέστησε τον Έλληνα επιθετικό.

Στα υπόλοιπα λεπτά οι δύο ομάδες δεν σκόραραν κάποιο γκολ με το 1-1 να παραμένει.

Η ομάδα του Κώστα Μήτρογλου έχασε την ευκαιρία να νικήσει δίνοντας έτσι την δυνατότητα στην πρωτοπόρο Μπασασεχίρ να αυξήσει την διαφορά στους οκτώ βαθμούς σε περίπτωση που νικήσει την ουραγό Ακχισάρσπορ.

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ: Χαϊντάρ Γιλμάζ, Μπαϊάνο, Ουέλιντον Τζαβέλλας, Ενσακαλά, Τζάλμα Κάμπος, Καρατζά, Γκιλσελάμ, Χούνιορ Φερνάντες (80' Τουφάν), Βιγιαφάνιες (89' Γιαλτζινέρ), Παπί Σισέ.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Μαριάνο (18' Μπαϊράμ), Λουγινταμά, Μαρκάο, Λίνες, Φερνάντο, Φεγκουλί (82' Ακγκιούν), Μπελχαντά, Εντιάιγ, Ονιεκούρου, Μήτρογλου (55' Γκουμούς).