Σε τροχιά Champions League η Τσέλσι (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Οι Λονδρέζοι κατάφεραν να «σπάσουν» την αντίσταση της Νιουκάστλ και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη.

Η Τσέλσι ξεπέρασε το εμπόδιο της Νιουκάστλ, εκμεταλλευόμενη τη «γκέλα» της Άρσεναλ και μπήκε σε τροχιά «Τσάμπιονς Λιγκ», αφού ανέβασε τη διαφορά της από τους «κανονιέρηδες» στους 6 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν νωχελικά στην αναμέτρηση, με τη Νιουκάστλ να δείχνει στα πρώτα λεπτά πως ταξίδεψε στο Λονδίνο για να πάρει τη νίκη αλλά η θεωρία τους άρχισε να εξατμίζεται από το 9ο λεπτό.

Μία τυφλή μπαλιά του Νταβίντ Λουίζ στην πλάτη της άμυνας της Νιουκάστλ, βρήκε ως αποδέκτη τον Πέδρο, ο οποίος κατέβασε εκπληκτικά και εκτέλεσε τον Ντουμπράβκα με μία εξαιρετική λόμπα. Λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου όμως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Κλαρκ και τότε αναζωπυρώθηκαν οι βλέψεις που είχαν στην αρχή.

Οι «μπλε», μη έχοντας ορέξεις για «παιχνίδια» μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα με γκολ - ποίημα του Γουίλιαν, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Αζάρ και έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Σλοβάκου τερματοφύλακα για το τελικό 2-1.