Με σβηστές τις μηχανές η Λάτσιο κέρδισε 4-1 τη Νοβάρα για το κύπελλο Ιταλίας

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό στη Λάτσιο προκειμένου να πάρει την πρόκριση για τους «8» του κυπέλλου Ιταλίας, αφού συνέτριψε με 4-1 την Νοβάρα, την οποία κέρδιζε από το πρώτο ημίχρονο με 4-0.

Εύκολο έργο είχαν οι λατσιάλι απέναντι στην Νοβάρα, κάτι που αποδείχθηκε σχετικά νωρίς αφού στο 35' οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 3-0 χάρη σε ένα γκολ του Λουίς Αλμπέρτο στο 12' και δύο του Ιμόμπιλε (20', 35').

Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Σάβιτς έκανε το 4-0 «καθαρίζοντας» την πρόκριση για τους γηπεδούχους, ενώ για την Νοβάρα μείωσε με πέναλτι στο 49' ο Εουσέπι.

Το σημερινό πρόγραμμα της φάσης των «16» περιλαμβάνει την αναμέτρηση της Σαμπντόρια με τη Μίλαν στις 19:00, ενώ στις 21.45 η Μπολόνια θα φιλοξενήσει την Γιουβέντους.

Αύριο, 13/1 θα αναμετρηθούν τα ζευγάρια Τορίνο - Φιορεντίνα, Ίντερ Μπενεβέτο και Νάπολι - Σασουόλο, ενώ την Δευτέρα, 14/1 η Κάλιαρ φιλοξενεί την Αταλάντα και η Ρόμα την Βίρτους Εντέλα.