Από τώρα στον τελικό η Σίτι, 9-0 την Μπέρτον

«Περίπατο» έκανε η Μάντσεστερ Σίτι στον πρώτο της ημιτελικό του Λιγκ Καπ Αγγλίας με αντίπαλο τη Μπέρτον.

Οι «πολίτες» διέσυραν την αντίπαλό τους, Μπέρτον με το εμφατικό 9-0 στο «Ετιχάντ» και περιμένουν πλέον τη ρεβάνς για να «σφραγίσουν» και τυπικά τη συμμετοχή τους στην τελευταία φάση.

Την αρχή έκανε ο Ντε Μπρούιν που άνοιξε το σκορ στο 5’, ενώ στη συνέχεια τη… σκυτάλη πήρε ο Ζεσούς που βρήκε δίχτυα στο 30’ και το 34’ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 3-0. Τρία λεπτά μετά ο Ζιντσένκο σκόραρε για το 4-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ζεσούς πέτυχε στο 57’ το χατ-τρικ του και στο 65’ το «καρέ» τερμάτων του, με τους Φοντέν (62’), Γουόκερ (70’) και Μαχρέζ (83’) για διαμορφώνουν το τελικό 9-0!

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Μούριτς, Γουόκερ (74’ Ντανίλο), Οταμέντι, Γκαρθία, Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Νταβίντ Σίλβα, Μαχρέζ, Ντε Μπρούιν (58’ Φοντέν), Σανέ (66’ Μ. Σίλβα), Γ. Ζεσούς.

ΜΠΕΡΤΟΝ: Κόλινς, Μπρέιφορντ, Μπάξτον, Άλεν (68’ Φοξ), Τέρνερ, Φρέιζερ (79’ Σμπάρα), Άκινς, Χάρνες, Χάτσινσον, Γουάλας, Μπόις (68’ Τέμπλετον).