Λευκή πετσέτα η Ρεάλ μετά το 0-2 από τη Σοσιεδάδ (vid)

Τεράστια νίκη μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» πέτυχε η Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Δεν βρέθηκε σε καλή μέρα η Ρεάλ Μαδρίτης που ηττήθηκε εντός έδρας με 2-0 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι από το 3ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης με πέναλτι του Ουίλιαν Χοσέ και κατάφεραν να το διατηρήσουν ως το ημίχρονο. Αυτός ήταν και ο στόχος τους άλλωστε.

Στο δεύτερο μέρος, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για τη «βασίλισσα», αφού στο 61' αποβλήθηκε ο Λούκας Βάσκεζ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν έδειξε την κατάλληλη ψυχραιμία από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω στο σκορ με αποτέλεσμα να μη μπορεί να δημιουργήσει εύκολα οργανωμένες επιθέσεις. Στο 83', ο Ρούμπεν Πάρντο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έκοψε τα φτερά των «μερένχες».