H Mάντσεστερ Σίτι ξέσπασε 3-1 στη Σαουθάμπτον (αποτελέσματα και βαθμολογία)

Μετά από δύο σερί ήττες (Κρίσταλ Πάλας και Λέστερ), η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε στα «τρίποντα» και περιμένει, πλέον, την Λίβερπουλ στο «Ετιχαντ» (3/01) για να παίξει... τα ρέστα της στην υπόθεση τίτλος.

Οι «πολίτες» επιβλήθηκαν με 3-1 στο «Σεντ Μέρις» της Σαουθάμπτον, για την 20ή αγωνιστική, μείωσαν στο -7 από τους «κόκκινους» και σε τέσσερα 24ωρα θα επιδιώξουν να κατεβάσουν ακόμη περισσότερο τη διαφορά μέσα στο «σπίτι» τους.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, όταν η ομάδα του Γκουαρντιόλα με «σύμμαχο» την τύχη μετέτρεψε το 1-1 σε 3-1 και στο δεύτερο μέρος έκανε «συντήρηση δυνάμεων».

Οι «Άγιοι» τελείωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, καθώς στο 85ο λεπτό αποβλήθηκε ο σκόρερ τους, Πιερ-Εμιλ Χόιμπιεργκ.

Βαθιά ανάσα πήρε η Μπέρνλι, μετά το εντός έδρας 2-0 επί της Γουέστ Χαμ. Για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη νίκη μετά από τρεις σερί ήττες.