Πικρό ντεμπούτο για Σταφυλίδη στη φετινή Μπουντεσλίγκα

Η Άουγκσμπουργκ ηττήθηκε με 2-3 από την Βόλφσμπουργκ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα.

Την πρώτη του φετινή εμφάνιση με την Άουγκσμπουργκ πραγματοποίησε ο Κώστας Σταφυλίδης, στην εντός έδρας αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής με τη Βόλφσμπουργκ.

Ο Έλληνας αμυντικός, που βρισκόταν ουσιαστικά εκτός πλάνων από την αρχή της σεζόν, χρησιμοποιήθηκε στη βασική ενδεκάδα και αντικαταστάθηκε στο 83΄ από τον Φραμπέργκερ, στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του πριν τη χειμερινή διακοπή. Ήταν η πρώτη του συμμετοχή από το Νοέμβριο του 2017 και ένα ματς με την Μπάγερν, καθώς στο δεύτερο μισό της περσινής σεζόν είχε παραχωρηθεί δανεικός στη Στόουκ Σίτι, και ενδεχομένως να αποδειχθεί και η τελευταία του, αφού μάλλον θα αποχωρήσει κατά τη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, αλλά στο 89΄ ο Γκέρχαρτ έδωσε τη νίκη στους «λύκους» (3-2), που ξεπέρασαν την Αϊντραχτ και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της κατάταξης.