La Liga: «Σκόνταψε» η Σεβίλη, κορυφή η Μπαρτσελόνα (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Η Αλαβές απέσπασε ισοπαλία από την Σεβίλη και έδωσε το δικαίωμα στην Μπαρτσελόνα να πιάσει κορυφή.

«Σκόνταψε» στην έδρα της Αλαβές η Σεβίλη, έμεινε στο 1-1 για την 14η αγωνιστική της La Liga κι έτσι έπεσε από την κορυφή της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Χόνι στο 37΄ και οι σεβιλιάνοι ισοφάρισαν με τον Μπεν Γεντέρ στο 78΄.

Στην κορυφή επέστρεψε η Μπαρτσελόνα, αφού νίκησε 2-0 την Βιγιαρεάλ, χάρη σε τέρματα των Πικέ και Αλένα.

Η Τζιρόνα ανέτρεψε τα προγνωστικά και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας, στην έδρα της, με 1-1 από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Στουάνιστο 45ο λεπτό. Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε πάλεψε για την ισοφάριση και το κατάφερε στο 88ο λεπτό με αυτογκόλ του Ραμάλιο.