La Liga: Σταθερά σε τροχιά Champions League η Ζιρόνα

Η Ζιρόνα κέρδισε την Κάντιθ, στην 32η αγωνιστική στη La Liga, με 4-1 και βρίσκεται σταθερά στην τρίτη θέση που οδηγεί στο Champions League

Σε τροχιά Champions League εξακολουθεί να βρίσκεται η Ζιρόνα, μετά και την τελευταία εντός έδρας νίκη που πέτυχε επί της Κάντιθ με 4-1. Οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς από το πρώτο μέρος, αφού στο διάστημα αυτό πέτυχαν τα δύο από τα τέσσερα τέρματά τους. Στο 9’ ο Γκαρσία άνοιξε το σκορ και στο 22’ ο Μαρτίνα σημείωσε το 2-0. Το 3-0 έκανε στο 71’ ο Ντόβμπικ και στο 81’ Εσκαλάντε έγραψε το 3-1. Στο επόμενο λεπτό, ο Πόρτου διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Η Θέλτα νίκησε εύκολα την Λας Πάλμας με 4-1. Για τους γηπεδούχους δύο γκολ πέτυχε ο Άσπας (37’ και 79’) και ένα ο Σβέντμπεργκ (39’), ενώ το άλλο τέρματα σημείωσε ο Έλληνας διεθνής Τάσος Δουβίκας (71’). Για τους φιλοξενούμενους είχε ανοίξει το σκορ στο 11’ ο Χερτσόγκ.

Στη Μαδρίτη η Ράγιο Βαγεκάνο επικράτησε της Οσασούνα με 2-1. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με από τέρμα που πέτυχε στο 29’ ο Γκόμεζ, αλλά στην επανάληψη πέτυχαν δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήραν το τρίποντο. Στο 80’ ΟοΤσαβερία ισοφάρισε σε 1-1 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παλαθόν έγραψε το τελικό 2-1.

Τέλος η Μπέτις σκαρφάλωσε στην έβδομη θέση, με την εκτός έδρας νίκη που πέτυχε επί της Βαλένθια με 2-1. Στο 19’ ο Πέρεζ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο 66’ ο Πεπελού με πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1. Πάλι ο Πέρεζ στο 77’ έγραψε το τελικό 1-2.