UEFA Youth League: Η Μίλαν αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό

Η Μίλαν και ο Ολυμπιακός θα αναμετρηθούν στον τελικό του UEFA Youth League.

Η Μίλαν ήταν η νικήτρια στον δεύτερο ημιτελικό του UEFA Youth League με αντίπαλο την Πόρτο. Όπως ο Ολυμπιακός έτσι και οι «ροσονέρι» χρειάστηκαν τη διαδικασία των πέναλτι για να πάρουν την πρόκριση στον τελικό.

Ο Σκοτί στο 12ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Ιταλούς, όμως οι «δράκοι» έκαναν την ανατροπή. Ο Μεϊρέλες με πέναλτι στο 41ο λεπτό ισοφάρισε σε 1-1 και ο Μπρα στο 65ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους Πορτογάλους.

Οι Μιλανέζοι πίεζαν για το γκολ της ισοφάρισης και τα κατάφεραν στις καθυστερήσεις του αγώνα με δράση τον Σίμελχαγκ. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2 και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι.

Εκεί η Μίλαν είχε μόνο μία άστοχη εκτέλεση με τον Σίμιτς, εν αντιθέσει με την Πόρτο που είδε τους Μεϊρέλες και Μαρτέν να αστοχούν. Η Μίλαν θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον τελικό της Δευτέρας (22/4, 19:00).