Φιορεντίνα - Ρόμα 2-2: Στα «Χ»ασομέρια (90+5') o Γιορέντε γλίτωσε τους «πρωτεουσιάνους»

Ένα γκολ του Ντιέγκο Γιορέντε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων γλίτωσε τη Ρόμα από την ήττα στην Φλωρεντία ισοφαρίζοντας τη Φιορεντίνα 2-2

Δύο φορές προηγήθηκε η Φιορεντίνα (18' Ρανιέρι, 68' Μαντράγκορα), αλλά ισάριθμες ισοφαρίστηκε από την Ρόμα.

Μάλιστα η δεύτερη με τον Γιορέντε ήταν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 2-2, στο «Αρτέμιο Φράνκι», φέρνοντας το ματς στα ίσα για δεύτερη φορά μέτα το 1-1 του Αουάρ (58')

Το αποτέλεσμα διατήρησε αήττητη την ομάδα του Ντε Ρόσι μετά από 3 σερί νίκες, ενώ επέκτεινε στα τέσσερα ματς το αήττητο και των «βιόλα» (που έχει όμως μόνο μία νίκη σ' αυτή την 4αδα αγώνων).

Οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Μπιράγκι στο 80' (απέκρουσε ο κίπερ Σβίλαρ)